Aktuğ: “Büyükşehir Belediyeye Bağlı 9 Şirketin Bütçelerini Bilmiyoruz”

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı mali bütçesinin oylandığı Meclis toplantısında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Erdal Aktuğ, BESAŞ, BURULAŞ, BURFAŞ, BİNTED, BURSA KÜLTÜR A.Ş., BURBAK, BURKENT, JEOTERMAL A.Ş ve TARIM A.Ş’nin mali verileri, bütçe ve performans raporlarını gündeme getirerek, şeffaf yönetim ilkesi uyarınca meclise getirilmesini istedi.

Aktuğ: “Büyükşehir Belediyeye Bağlı 9 Şirketin Bütçelerini Bilmiyoruz”
  • 12 Aralık 2018, Çarşamba 14:12

Bursa Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı mali bütçesinin oylandığı Meclis toplantısında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Erdal Aktuğ, BESAŞ, BURULAŞ, BURFAŞ, BİNTED, BURSA KÜLTÜR A.Ş., BURBAK, BURKENT, JEOTERMAL A.Ş ve TARIM A.Şnin mali verileri, bütçe ve performans raporlarını gündeme getirerek, şeffaf yönetim ilkesi uyarınca meclise getirilmesini istedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı mali bütçesinin oylandığı toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Erdal Aktuğun sık sık vurguladığı 1 Nisan itibari ile partimiz tarafından yönetilecek bütçe ve belediye sözleri gündem oldu. Aktuğ, konuşmasının başında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun asgari ücrete ilişkin sözlerine değinerek, Biz, 1 Nisan 2019 itibari ile Büyükşehir Belediyesinin yönetimini devraldığımızda asgari ücretle çalışan personellerimizin maaşlarını 2 bin 200 TL yapacağız ve hiçbir arkadaşımızın işine son vermeyeceğiz. Bunu da bu Meclisten duyurmuş olayım. dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım ayı olağan toplantısının 3. oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda görüşülen Bursa Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılında 2 milyar 300 milyon TLlik gider, 2 milyar 550 milyon TLlik ise gelir öngörülen bütçesinde gider kalemlerine ve borçlanmaya red, gelir kalemlerine kabul oyu kullandığı 2019 mali yılı bütçesi 2 milyar 550 milyon TLye bağlandı.

BU ŞEHRİ BU HALE GETİREN SİZİN YÖNETİM ANLAYIŞINIZ

Bütçeye dair görüş ve eleştirilerini belirtmek üzere söz alan CHP Grup Sözcüsü ve Mudanya Belediye Başkan Aday Adayı Erdal Aktuğ, konuşmasına bütçe sunumunun giriş bölümünde yer alan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaşın sözlerine değinerek başladı.

Aktuğ, Başkan Aktaşın Bursayı her türlü olumsuzluktan arındırarak yaşanabilir hale getirmek, plansız yapılaşma, şehrin asli kimliğinden uzaklaşması, mimari anlamda yaşanan sıkıntılar ifadelerini 15 yıldır bu kenti yöneten biz değiliz, sizler yönetiyorsunuz. Bunları yapan, bu kenti bu hale getiren sizlerle aynı görüş ve düşünceye sahip arkadaşlarınızdı. 1 Nisan itibari ile tarafımızca yönetilecek Büyükşehir Belediyesinde bu sözleri biz söylediğimizde haklılık payı olacak. Ama bunları sizin söylemeniz manidar olmuş. sözleri ile eleştirdi.

 

 

MERKEZİ HÜKÜMETTEN DESTEK ALMALI BURSA

Aktuğ konuşmasında, merkezi hükümetten Bursanın destek alamadığına da değinerek Her zaman dile getiriyorum. Bursa bu ülkeye en büyük katma değeri sağlayan bir kent fakat konu yatırımlar ve destek aşamasına gelindiği zaman da Bursa bu yatırım ve desteklerden nasibini alamayan bir kent. Bunun müsebbibi belki bizler değiliz ama bu kentin milletvekillerinin, belediye başkanlarının Ankarada gerekli ve doğru kulisleri yapmamasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum dedi.

AKTUĞDAN FLAŞ ACEMLER TEKLİFİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaşın geçtiğimiz günlerde yaptığı Acemlerde trafik düğümünü çözmek için 500 milyonluk yatırım yapmak lazım açıklamasında değinen Aktuğ, Gelin merkezi hükümetten bu şehir için isteyelim bu yatırımı dedi.

Bursanın kanayan yarası trafik yoğunluğunu ve çözüm önerilerini de dile getiren Aktuğ, Acemler ve stadyum bölgesi için Başkan Aktaşın, 950 yataklı hastanenin de faaliyete geçmesiyle Acemler ve Dikkaldırım bölgesindeki trafik yoğunluğunun daha da artacağını ve stadyum çevresindeki kamulaştırmalar, viyadük ve bağlantı yolları ile birlikte bölgeye en az 500 milyon TLlik yatırım yapılması gerektiğini söylediği açıklamasına, Ben daha önce defalarca BUSKİnin karşısındaki emniyetin kaldırılması gerektiğini, buradaki yol durumunun ve trafik yoğunluğunun ileride bize sıkıntı yaratacağını, hastanenin de stadyumunda burada olmaması gerektiğini söyledim.  Geçen gün açıklamanızı gördüm. Bizim daha önce öngördüğümüz  gerçeği siz henüz görmüşsünüz. Ve problem tam karşımızda durup, çözülmeyi bekliyor. Burada trafikle ilgili bir sıkıntı olacak. Burada bir yol düzenlemesi gerecek. Sanırım 500 milyon gibi de bir bütçe çalışması yapmış arkadaşlar. Benim önerim şu ki; hastane, Sağlık Bakanlığına bağlı; stadyum, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı; Mudanya kavşağı ise karayollarına bağlı. Bölgede devletin üç kurumu var. Stadyum için bize verilmeyen merkezi hükümet desteğini bu kurumlar bu proje için bize ödesinler, biz de en azından bu borçlu bütçede, bu çalışmayı yapalım ve bölgenin kronik hale gelen trafik sorununu çözelim. sözleri ile yanıt verdi.

BELEDİYEYE BAĞLI 9 ŞİRKETİN BÜTÇESİNİ BİLMİYORUZ!

Bursa Büyükşehir Belediyesi 2019 bütçe görüşmelerinde, Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketlerin bütçe ve performans raporlarının görüşülmediğine dikkat çeken Aktuğ, bu şirketlerin de çalışmalarına ilişkin periyodik olarak Meclis ve kamuoyu bilgilendirilmeli dedi.

Aktuğ, Sayıştay raporunda belediyeye bağlı şirketlerin çalışmaları üzerinde daha çok durulduğunu vurgulayarak, Büyükşehir Belediyesinin bütçesini görüşmeden BUSKİyi konuşmuştuk. Ben BUSKİdeki arkadaşlara teşekkür etmiş, hem performans raporunda hem bütçe ile ilgili çalışmalarda bu kadar şeffaf oldukları için takdir etmiştim. Fakat aynı hassasiyeti ve çalışmaları diğer 9 şirket (BESAŞ, BURULAŞ, BURFAŞ, BİNTED, BURSA KÜLTÜR A.Ş., BURBAK, BURKENT, JEOTERMAL A.Ş., TARIM A.Ş.) için de bekliyoruz. Mali verileri, bütçesi ve performans raporları ile ilgili hem biz Meclis Üyelerine hem de kamuoyuna periyodik olarak bilgi verilmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte, ortak akıl ve şeffaf yönetim anlayışı ile yönetecekseniz, sadece muhalefete değil, sizin partinizin meclis üyelerine bunların bütçesini ve performans raporlarını açarak 3 ay ya da 6 ayda bir meclisin takdirine sunarsanız şeffaf yönetim ilkesini hayata geçirmiş olursunuz. diye konuştu.

DURAN TRAMVAY HATTINA 42 MİLYON MU ÖDENECEK?

Yalova yolu üzerine yapılması planlanan ancak yüklenici firmanın çalışmalarını durdurduğu Kent Meydanı ile Terminal arasındaki T2 Tramvay hattına ayrılan bütçeyi de eleştiren Aktuğ, Biliyorsunuz T2 hattı çalışmaları durdu. Duran tramvay hattına 42 milyon 850 bin TL para ödeyeceğiz 2019da! Bu yıl içerisinde bu bütçenin kullanılamayacağı öngörülüyor. Ayrıca mahkemelik durum da söz konusu olacaksa bu bütçeyi buraya niye ayırdık? İşi bitiremeyen firmaya bu parayı niye ödeyeceğiz? diye sordu.

İNCE ELEYİP SIK DOKUDUĞUMUZ BÜTÇE

Bütçede yer alan kalemleri ince eleyip sık dokuyarak incelediklerini söyleyen Aktuğ, bütçede, Rize Meydanı, Batman ve Siirt, Kars Arpaçay Park ve Çevre Düzenlemeleri için ayrılan 18 milyon 500 bin TLlik harcama için Belediyenin bu kadar borcu varken, Bursada yapılacak bu kadar iş varken Bursa dışında bir yere yapılacak harcamanın bütçeden çıkarılması gerektiğini, kiralık araçların maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, ayrılan kamulaştırma bedeli ve Yıldırım Metrosuna ayrılan payın çok az olduğunu, kurum çalışanları ve paydaşlarına spor etkinlikleri için ayrılan 3 milyon 6 bin 375 TLlik bütçenin çok fazla olduğunu, BUSMEK için ayrılan 23 milyon 444 bin TLnin niçin ayrıldığını sordu ve yüksek olduğunu dile getirdi.

Öte yandan, Aktuğ, hukuk süreçlerinin etkinleştirilmesi için ayrılan 8 milyon 85 bin TLnin ne için kullandığını sorarak, Sayıştay savunma ve raporlarında hukuk biriminin yetersiz çalışması yüzünden tüm Meclis üyelerinin mağdur olduğunu belirtti.

Aktuğ ayrıca, bütçede seyyar satıcıların ve dilencilerin denetimleri için ayrılan 4 milyon 105 bin TLnin de dilenciler ve seyyar satıcılara dağıtıldığında bu sorunun kendiliğinden çözüleceğini söyledi.

Aktuğ, haber takibi, web sitesi güncellenmesi, temel atma, açılış ve benzeri organizasyonlar için ayrılan 18 milyon 840 bin TLlik bütçeye de değinerek fazla olduğunu öne sürdü.

YATIRIM BÜTÇESİ DEĞİL BORÇ ÖDEME BÜTÇESİ

Erdal Aktuğ konuşmasının sonunda, 2019 mali yılı bütçesinin yatırım hedefleyen değil, borç ödemeyi hedefleyen bir bütçe olduğunu vurgulayarak, 2018 yılında 1 milyar 345 milyon TL sermaye gideri, 2019da 689 milyon TL olarak bağlanmış. 249 milyon 386 bin TLnin de yol ve yapı işlerinde harcanacağını düşünürsek kalan 439 bin 614 TLlik bölümü ile de bozdurur bozdurur harcar, yatırım yaparız artık! dedi.

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık