Su Ürünleri Av Sezonu açıldı

Su Ürünleri Av Sezonu açıldı Başkan Zeydan Karalar balıkçılara "Rastgele" derken, Karataşlılara arıtma müjdesi verdi.

Su Ürünleri Av Sezonu açıldı
  • 17 Eylül 2020, Perşembe 9:08
Su Ürünleri Av Sezonu açıldıBaşkan Zeydan Karalar balıkçılara “Rastgele” derken, Karataşlılara arıtma müjdesi verdi.Başkan Zeydan Karalar, “Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz. Karataş arıtması, SUKAP kapsamında 33 milyon lira bedelle onaylandı.”Başkan Zeydan Karalar, “İlçenin kanayan yaralarını iyileştiriyoruz. Karataş her şeyi hak ediyor.”Su Ürünleri Av Sezonu’nun açılışına katılan Başkan Zeydan Karalar, balıkçılara bereketli bir sezon dileğinde bulundu. Karataş’a yapılan ve yapılacak hizmetlerle ilgili bilgi de aktaran Başkan Zeydan Karalar, SUKAP kapsamında yapılacak arıtma için onay çıktığı müjdesini verdi.2020-2021 Su Ürünleri Av Sezonu’nun açılışı nedeniyle Adana’nın Karataş ilçesinde tören düzenlendi. Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, milletvekilleri, kent protokolü, balıkçılar, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ile Karataşlıların katıldığı törende, “Haydi rastgele! Vira Bismillah!” denilerek yeni sezona merhaba denildi.

BALIĞIN DAHA FAZLA TÜKETİLMESİ İÇİN İNSANLARIMIZI TEŞVİK ETMELİYİZ

Balıkçıların dünyanın en zor işlerinden birini yaptığını belirten Başkan Zeydan Karalar, “Balıkçı emekçileri bizleri faydalı, güzel besinlerle buluşturuyor. Vira Bismillah ve rastgele… Şansınız, ekmeğiniz bol olur, bu sene tutacağınız balık geçen seneye oranla katlanır inşallah. Böylece insanlarımızı faydalı besin tüketme noktasında teşvik edersiniz. Esasında Türkiye’de, özellikle güneyde etçi bir toplum olduğumuz için hala balık yeteri kadar tüketilmiyor. Bunun değişmesi, balığın daha fazla tüketilmesi için insanlarımızı teşvik etmemiz lazım. Buna öncülük etmemiz gerek” dedi.

SAYIN VALİMİZİN DE DESTEĞİYLE SAHİLLERİMİZ KABUK DEĞİŞTİRECEK

Adana dışındayken, Adana’nın denizinden bahsettiklerinde, çoğu insanın ‘Adana’da deniz mi var?’ diye sorduğunu hatırlatan Başkan Zeydan Karalar, “Oysa Adana’nın sahilleri gerçekten dünyanın en güzel sahilleri arasında. Uzun ve sağlıklı kumsallar, turizm için çok cazibeli bir hale getirilebilir. Çok kimsenin bilmediği, benim de belediye başkanı olduktan sonra farkına vardığım; Ceyhan’da da denize açılan bir yerimiz var. Yani Adana’nın üç yerinde olağanüstü sağlıklı deniz ve sağlıklı kum olan sahile açılan bölgelerimiz mevcut. Ne yazık ki uzun süre buralar kabuğunu kıramadı, turizm pastasından payını alamadı. Ama inanıyorum ki bundan sonra Sayın Valimizin de desteğiyle buralar hızla kabuk değiştirecek. Hem istihdam açısından hem gelişim açısından hem besin açısından hem de turizm bölgesi olması açısından kabuğunu kırmalı” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANIMIZA KARATAŞLILAR ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Karataş’ta çok uzun yıllardır su ve yol problemi olduğunu, arıtma sorununun da devam ettiğini hatırlatan Başkan Zeydan Karalar, sözlerini şeyle sürdürdü: “2011’de Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu dönemlerde bir SUKAP projesi çıkarıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakandı ve onayladı. SUKAP; arıtma, altyapı, su isale hattı gibi yatırımlarda devletin, toplam bedelin yarısını size hibe olarak vermesi şeklinde tanımlanabilir. Diğer yarısını da devlet kredi olarak size aktarıyor. Bu krediyi Büyükşehir’e bağlı ASKİ ödüyor. İşte o kapsamda biz 94 kilometre su isale hattı yaptık. 7 kilometre gibi asbestli boru hesap ederken, bunun 2-3 katı asbestli boru çıktı. Ve tamamını hazırladık. Bizim ödeyeceğimiz para 16 milyon, 16 milyon da devlet hibe etti. Şimdi tabii su isale hattını yapınca her taraf kazıldı. 37 bin ton asfalt döktük ve hala dökmeye devam ediyoruz. Muhtemelen Karataş’a 50 bin tondan fazla asfalt dökeceğiz. Dolayısıyla Karataş’a ulaşımı da kolaylaştıracağız. Tabi asfaltta SUKAP yok, tamamını Büyükşehir karşılıyor. Aynı zamanda 15 milyon lira bedelle evlere şebeke bağlanıyor. Onu da Büyükşehir kendisi karşılıyor. Ve bir müjde daha verelim. Yine SUKAP kapsamında yaklaşık 33 milyon lira bedelle arıtmamız onaylandı. Ben çok küçük yaşlardan itibaren Karataş’a gelirim. O yıllardan bu yana konuşulan arıtma ancak bu dönem çözülüyor. SUKAP’tan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı, teşekkürlerimi Karataşlılar adına arz etmek istiyorum. O da 33 milyon lira… 16,5 milyon lirası Büyükşehir ASKİ ödeyecek, 16,5 milyon lirası da hibe olacak. Umarım en kısa zamanda onun da temelini atarız. Temel atma töreninde buluşup, Karataş’ın kanayan yarasına hep birlikte son veririz. Karataş her şeyi hak ediyor. Karataş bizim turizme açılan önemli kapılarımızdan biri olacak. Karataş’ın ileride yine turizm bölgesi olabileceği düşüncesiyle, belediye başkanımızın da talebiyle ve bizim desteklememizle imar planlarımızı yavaş yavaş gerçekleştiriyoruz. Bunların hepsi Karataş’a hayırlı olsun.”

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık