Bursanın Turizm Çıtası Daha Da Yükselecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kültürel mirası, termali ve doğal zenginlikleri ile Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olan Bursa için canla başla çalıştıklarını söyledi. Başkan Aktaş, Bursa'nın değerleriyle, turizmde çıtanın daha da yükseleceğine inandığını belirtti.

Bursanın Turizm Çıtası Daha Da Yükselecek
  • 09 Şubat 2019, Cumartesi 7:55


Bursanın turizm çıtası daha da yükselecek

BURSA ?? Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kültürel mirası, termali ve doğal zenginlikleri ile Türkiyenin en güzel şehirlerinden biri olan Bursa için canla başla çalıştıklarını söyledi. Başkan Aktaş, Bursanın değerleriyle, turizmde çıtanın daha da yükseleceğine inandığını belirtti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İstanbul Şişli Bölge Temsil Kurulu (BTK) ile Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu (BTK) tarafından düzenlenen ‘Bursa Buluşması İş Geliştirme Toplantısı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Yıldırım Bayezid Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya, TÜRSABa bağlı Bursa ve İstanbuldaki turizm acentaları ve tur operatörleri yoğun ilgi gösterdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, toplantıda yaptığı konuşmada, şehrin turizm potansiyelini anlattı. Bursanın, kendine has değerleriyle özel ve güzel bir kent olduğunu belirten Başkan Aktaş, “Turizmin gücüne ve bu ülke için değerine, Bursanın da bu manada ciddi bir potansiyeli olduğuna inanıyorum. Sahip olduğu kültürel miras, termal ve doğal zenginlikleriyle Türkiyemizin en güzel şehirlerinden biri olan Bursamız için canla başla çalışıyoruz” dedi.

Bursada, kentin değerine değer katmak için gece gündüz çalıştıklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Ulaşılabilirliğin, şehrin turizminin gelişmesi adına önemli bir etken olduğunu biliyoruz. Kentin geleceğine yönelik ‘Şehir Tasavvurunu oluşturduk. Bu noktada her kesime ulaştık” diyerek, şehrin ulaşım problemine yönelik çözümler ürettiklerini ve Ulaşım Master Planının önemini anlattı.

Kentin değerleri daha da değerlenecek

Başkan Aktaş, Bursanın, çok hızlı gelişen, yoğun göç almış bir şehir olduğunu söyleyerek, “Balkanlardan Anadoluya kadar her bölgeden göç almış olan Bursa, kendine has pek çok güzel özelliği de bünyesinde tutan bir çiçek bahçesi gibi adeta. Bursada turizmle ilgili çok güzel değerlerimiz var, termal var, kongre turizmi var… Bu değerlerimizi parlatmalıyız. Bu şehirde turizmle alakalı istikamet belirlemeyi önemsiyoruz. Yeni dönem projelerimizden biri olan, Bursanın 1326daki fethinin 700. yıldönümü 2026 yılına dair çalışmalarımız var. Prag ve Viyanada olduğu gibi, Bursanın kalbindeki Hanlar Bölgesinin çevresinin de boşaltılmasıyla, değerlerimizi daha da öne çıkarmamız gerekiyor. Kararlıyız… Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BTSO olarak Bursa markası ve turizm master planı anlamında 2-2,5 yıllık bir süreçte daha iyi noktalara gelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“Bursaya turizmde pozitif ayrımcılık bekliyoruz”

Başkan Aktaş, Bursanın geleceğinde turizmin daha çok önem kazanacağına değinerek, “Bu kent için yapılanlardan şehir değer görüyor mu, bizim için önemli olan bu… İstanbuldan gelen konuklarımız, turizm sevdalıları bize güç verdi. Dostluğumuzun ve ticari birlikteliğimizin artarak devamı temennimizdir. Sektöre destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Bursaya turizmde pozitif ayrımcılık bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliğinin de başkanlığını yürüten Başkan Aktaş, Türkiyenin, turizm potansiyeli yüksek şehirlerinden Bursanın turizmde daha ileriye gidebilmesi ve uluslararası anlamda da tanınması ve tercih edilmesi amacıyla çalışmalar yapıldığını söyledi. Aktaş, Uludağdan Arkeoparka, termalden gastronomi birikimine kadar pek çok özelliğiyle Bursanın, turizmin ilgisini topladığını ifade etti. Turizmde kentin tüm dinamiklerine büyük sorumluluklar düştüğünü de sözlerine ekleyen Başkan Aktaş, konuklarına Bursaya özgü, BUSMEK kursiyerlerinin üretimi, el yapımı ipek tablo hediye etti.

“Bursa, hayalleri gerçeğe döndüren şehir”

TÜRSAB Genel Başkanı Firuz Bağlıkaya da Bursada bulunmaktan mutlu olduklarını söyleyerek, “Turizmde dünya turizminin üç misli büyüyen bir ülke olan Türkiyede önemli çekim noktalarından biri de Bursa... Buraya 40 milyon turist geldi. Turizm, çok stratejik bir sektör. Dünyada hiçbir sektör turizm kadar avantajlı değil. Bu avantajı da mümkün olduğu kadar etkin ve efektif kullanmak istiyoruz. Öyle bir şehirdeyiz ki, hayalleri gerçeğe, düşünceleri vizyona çeviriyor. Bir beyliği imparatorluğa çevirmiş Bursa… Bursa, herkesi tarih, kültür ve estetiğe doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Geleceğe emin adımlarla yürüyen bir şehir Bursa, turizmde de öncü bir şehir” diyerek kentin değerlerine dikkati çekti.

Bağlıkaya, mesleki bilgiler de verdiği açıklamasında, sektör temsilcilerine “Yalnız değilsiniz, neler olduğunun farkındayız” mesajını verdi.

Hedef, Bursa markası

TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, ‘Bursa Modeli ile Bursada turizm anlamında tek elden çalışma hedeflerinin olduğunu belirtti. Saraçoğlu, turizm ile ilgili ne varsa Bursada bir paydada topladıklarını anlatarak, “Dünyada, önemli bir marka olacak şekilde Bursamızı pazarlamaya başladık. Üzerimize düşeni yapıyoruz. Bizim yüzlerce değerimiz var, bunları bir araya getirip Bursaya ayrı değerler katacağız” dedi.

TÜRSAB İstanbul Şişli Bölge Temsil Kurulu Başkanı Aylin Güneşli ise turizmcilerin sesi olarak yola çıktıklarını, sektörün problemlerinin çözümüne yönelik atılan adımlarda ilk keşif gezisini de Bursaya yaptıklarını anlattı. Bursanın önemine değinen Güneşli, barış, hoşgörü ve sevgiyle sektörde iş hacmini geliştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.


(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v3.0; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, script, facebook-jssdk));

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık