Uğur Mumcu İzmir’de!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alımı yapılan Uğur Mumcu Araba Vapuru, İzmir Körfezi’ne giriş yaptı.

Uğur Mumcu İzmir’de!
  • 05 Kasım 2020, Perşembe 11:00

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alımı yapılan Uğur Mumcu Araba Vapuru, İzmir Körfezi’ne giriş yaptı. İstanbul Tuzla’daki Çeliktrans Tersanesi’nde inşa edilen vapur, gerekli kontrol ve testlerin yapılıp sertifikasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından İZDENİZ filosunda hizmete girecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımın deniz ayağını da güçlendiriyor. Geçtiğimiz aylarda hizmete giren Fethi Sekin Araba Vapuru’ndan sonra, Uğur Mumcu Araba Vapuru da İzmir Körfezi’ne geldi. İstanbul Tuzla’daki Çeliktrans Tersanesi’nde inşa edilen vapura ismi, Büyükşehir’in düzenlediği halk oylamasıyla konulmuştu. Feribot gerekli kontrol ve testlerin yapılıp sertifikasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından, yılbaşından önce İZDENİZ filosunda hizmete girecek. Filoda halen 15 katamaran, dört araba vapuru ve bir de Bergama vapuru bulunuyor. Ayrıca hizmet alımı yoluyla kiralanan beş adet yolcu gemisi de hizmet veriyor. Uğur Mumcu’nun dahil olmasıyla araba vapuru sayısı beşe çıkacak.

322 yolcu, 51 araç kapasiteli
“Uğur Mumcu”, İZDENİZ filosuna dahil edilen beşinci araba vapuru oldu. 98 metre boyunda ve 15,21 metre eninde. 51 araç, 12 bisiklet ve 10 motosiklet taşıyabiliyor. Kapalı yolcu salonunda 194, açık yolcu salonunda 128 olmak üzere toplam 322 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Sancak ve iskele taraflarında araç güvertesi ile yolcu güvertesi arasında erişimi sağlayan iki adet engelli asansörü, kapalı yolcu salonunda körfez manzarası sunan geniş camlar, TV yayınları, kablosuz internet ve telefon-bilgisayar şarjı için prizler, güvertede birbirinden bağımsız iki adet evcil hayvan kafesi de bulunuyor. Gemide yine bebek bakım odası, iki erkek, iki kadın ve bir engelli tuvaleti, görme engelli yolcular için kabartmalı uyarı ve yönlendirme işaretleri, engelli yolcuların araçlarına özel park yerleri, kapalı yolcu salonunda tekerlekli sandalye park yerleri ve 2-5 yaş arası çocuklar için oyun alanı da mevcut.
Kütüphanesi de var
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan kütüphanede 21 günlük periyodlarla yolcular iki ödünç kitap alabilecek. Okuyucular, vapurdan aldıkları kitapları vapura ya da iskelede bulunan kitap sandığına 21 gün sonra bırakabilecek.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık