Rize'ye meydan Meclisin kararı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı için temsil ağırlama hesabından ödeme yapılmasıyla ilgili tartışmalara açıklık getirdi.

Rize'ye meydan Meclisin kararı
  • 26 Kasım 2020, Perşembe 13:40

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı için temsil ağırlama hesabından ödeme yapılmasıyla ilgili tartışmalara açıklık getirdi. Sözkonusu kararın 2014 yılında Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geldiğini ve 77 oyla kabul edildiğini, ödeme yükümlülüğünün de kendilerine nasip olduğunu belirten Başkan Aktaş, “Sanki burada Bursa bütçesini zarara uğratıyormuşum gibi bir algıyı tüm Türkiye’ye yaymak, en hafif tabiriyle iftiradır” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı 3. olağan toplantısı gerçekleştirildi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Yıldırım Beyazid Salonu’nda yapılan toplantı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından yönetildi. Başkan Aktaş, meclis üyelerinin soruları üzerine, Rize’de inşa edilen meydana ilişkin sağlanan finansal destek ile Bursa’nın tanıtımına yönelik yapılan harcamalar hakkında açıklamalarda bulundu.

“Bana yapılan, açık seçik iftiradır”

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı konusunda açık seçik iftiraya uğradığını ifade etti. İlgili meydana finansal destek sağlanması yönündeki kararın 2014 yılında Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nce alındığını hatırlatan Başkan Aktaş, “Araştırın lütfen. Meclis karar almış. Konu, 2014 yılında belediye gündemine gelmiş. Sözkonusu inşaatın gerçekleştirilmesi yönünde protokol yapılması için dönemin belediye başkanı Recep Altepe’ye oy çokluğuyla yetki verilmiş. Karar, 14 ret oyuna karşılık 77 kabul oyu ile alınmış. Çalışmaları yapılmış, ödemek de bana nasip olmuş. Sanki burada Bursa bütçesini zarara uğratıyormuşum gibi bir duyguyu tüm Bursa’ya, Türkiye’ye yaymak en hafif tabiriyle iftiradır” diye konuştu.

Medyaya destek şehrin tanıtımı için

Başkan Alinur Aktaş, toplantıda medyaya verilen desteklere de değindi. Bursa’nın tanıtımı için farklı yayın organlarına objektif bir şekilde muhtelif desteklerin verildiğini kaydeden ve bu uygulamanın Türkiye’nin her yerinde benzer olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, “Bursa’nın seçilmiş belediye başkanıyım. Gezdiğim kanallarda, gazetelerde, medya mecralarında şehrimizi anlatıyorum. Çünkü Bursa’daki tekstilci de otomotivci de turizmci de esnaf da sorumluluğum altında. Şehrin reklamını yapmak, değişim ve dönüşümünü sağlamak, turizmini hareketlendirmek için belirli kaynaklar kullanılır. Dolayısıyla bunu sağlayan gazetelere, medya organlarına destek verilmesi kadar doğal bir şey yok” şeklinde konuştu.

Büyükşehir ve BUSKİ’nin 2021 bütçelerine onay

Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı üçüncü olağan toplantısında, Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı performans programı ve bütçesi de oylandı. Yapılan oylamada; 2021 yılı performans programı oybirliği ile 2 milyar 950 milyon TL’lik gelir bütçesi, 2 milyar 750 milyon TL’lik gider bütçesi, oyçokluğu ile kabul edildi. 2 milyar 750 milyon TL’nin yüzde 34’ünü oluşturan 930 milyon TL yatırım harcamaları için ayrıldı. Bu rakamın 530 milyon TL’sinin Bursa’nın öncelikli ihtiyacı olan ulaşım hizmet alanında kullanılacağı açıklandı. Yatırım harcamalarında 2020 yılına göre 104 milyon TL artış gözlendi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı için öngördüğü gelir ile gider arasındaki 200 milyon TL, fark net finansman ile dengelendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yalın ve şeffaf belediyecilik anlayışı doğrultusunda belediyede yürütülecek faaliyetlerin 670 performans göstergesi ile takip edileceğini ifade etti. Bu göstergelerden 77 adedi, yeni dönemde hizmet birimlerinin kendi içerisinde yürüteceği faaliyetlerde yalınlaştırma yapılacak projeleri kapsıyor.

Kaynakların etkin ve verimli kullanılması için 2020 yılında mevcut yürütülen işlerde ‘yalın belediyecilik’ misyonu doğrultusunda stratejik ve operasyonel seviyede yapılan iyileştirmeler neticesinde kurumsal kaynak kullanımında 66,6 milyon TL tasarruf sağlandığı belirtildi. Elde edilen tasarruf ile 2021 yılında stratejik hedefler doğrultusunda yapılacak yeni yatırımlara kaynak oluşturulmuş oldu.

Kurumda uygulamasına başlanan kaizen felsefesi doğrultusunda ‘her zaman, herkesçe, her yerde’ iyileştirme çalışmalarına devam edileceği ifade edildi.

Meclis toplantısı öncesinde BUSKİ Genel Kurulu da yapıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2021 bütçesi 1 milyar 380 milyon TL olarak bağlanırken, gider bütçesi ise 1 milyar 280 milyon TL olarak belirlendi.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık