İBB, ALO 188'İ DAHA VERİMLİ HALE GETİRİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı, pandemi döneminde artan ölüm sayıları ile çalışmalarını artırdı ve yakınlarını kaybeden vatandaşlar için yeni bir hizmeti hayata geçirecek.

İBB, ALO 188'İ DAHA VERİMLİ HALE GETİRİYOR
  • 13 Mayıs 2021, Perşembe 10:41

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı, pandemi döneminde artan ölüm sayıları ile çalışmalarını artırdı ve yakınlarını kaybeden vatandaşlar için yeni bir hizmeti hayata geçirecek.

Cenaze işleri ile ilgili ulusal bir hat olan Alo 188 Çağrı Merkezi, İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı tarafından İstanbul'da etkili bir şekilde kullanılabilir hale getirilecek.

İBB, yakınını kaybeden vatandaşların acısını yaşarken cenaze işlemleri ile panik halinde ne yapacağını bilmeden uğraşmasını önleyecek. Hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarının cenaze işlemlerini kolaylaştıracak çalışmaları devreye geçirecek.

Sağlık Bakanlığından ölüm raporunun gelmesi ve Nüfus Müdürlüğünden vefat eden kişinin düşürülmesiyle yaşanan vefatları aynı anda görebilen İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı, kurulan çağrı merkezi ile ölüm raporunda yer alan irtibat numarasıyla müteveffanın yakınına ulaşacak.

İrtibat telefonundan cenaze yakınına ulaşıldığında mezar yeri, nakil gibi ihtiyaç duydukları bütün talepler alınacak ve hızlı bir şekilde cenaze işlemlerinden sonra defin sağlanacak.

Kurumlara gitmeden vatandaşların cenaze ile ilgili taleplerinin yaklaşık yüzde 80'i karşılanacak.

Çağrı merkezinde yer alacak kişiler psikolojik, sosyolojik, insani ilişkiler açısından özenle düşünülmüş 1.5 aylık eğitim ile göreve başlayacak.

İŞİMİZ SÜRECİ KOLAYLAŞTIRMAK

Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç konuya dair şu açıklamaları yaptı:

“Hadis-i Şerif’te der ya, “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın.” Biz vatandaşa gidecek hizmeti kolaylaştırmak için bu sistemi kuruyoruz. Yaşanan vefat durumları çağrı merkezine kendiliğinden otomatik düşecek. Uyarı gelecek ve bu uyarıyla biz harekete geçeceğiz. Nakil için de çağrı merkezinden görevlendirme yapılacak. Hem şoföre hem de cenaze yakınına aralarında iletişim kurmak için bilgi paylaşımı olacak, cenaze sahibi araçla iletişime geçip nerede olduğunu, kaç dakikada gelebileceğini sorabilecek. Cenaze yakınlarından gelecek olan çağrılarda büyük bir hassasiyet göstermemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Çünkü karşımızdaki vatandaşlarımız yakınlarını kaybetmiş insanlar olacak. Bizler onların acılarını paylaşıyor olacağız ve acınız acımızdır düşüncesiyle hizmet edeceğiz. Çok kısa bir süre sonra 188’i hizmete alacağız. Vatandaşlar, 188 ile ilgili sadece cenaze değil, mezarlıklarla ilgili problem, sorun, istek her türlü talebi oraya iletebilirler.”

Haberin video linki: https://we.tl/t-y5cbd1gxLL

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık