Atık pil kampanyasına katılanlar ödüllerine kavuştu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği ile ilçe belediyeleri tarafından bu yıl 23'üncüsü düzenlenen Atık Pil Toplama kampanyasının kazananları belli oldu.

Atık pil kampanyasına katılanlar ödüllerine kavuştu
  • 30 Ekim 2020, Cuma 11:10

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği ile ilçe belediyeleri tarafından bu yıl 23'üncüsü düzenlenen Atık Pil Toplama kampanyasının kazananları belli oldu. Kazananlar bilgisayar, tablet ve akıllı yazı tahtası ile ödüllendirildi. 22 yıldır düzenlenen kampanya kapsamında şu ana kadar 407,4 ton atık pil toplandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile ilçe belediyeleri tarafından 1998 yılından bu yana her yıl çevre haftasında düzenlenen Atık Pillerin Toplanması kampanyası sonuçlandı. Kampanyaya katılanlar; çocuklar, gençler, yetişkinler, anaokulları, muhtarlıklar, ilçe belediyeler, Bizim Ev Aile Çocuk Gençlik Destek Merkezi ve okullar olmak üzere sekiz kategoride değerlendirildi. Okullar Kategorisindeki değerlendirme, koronavirüs salgınından dolayı okulların uzaktan eğitime geçmesi nedeniyle ertelendi. Bu kategoride değerlendirme gelecek günler yapılacak ve kazananlar belirlenerek ödülleri verilecek. Diğer yedi kategoride kampanyaya katılan ve kazananlar ise dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar, tablet bilgisayar ve akıllı yazı tahtası ile ödüllendirildi.

Çevre kirliliğini önlüyorlar
Atık pillerin doğaya gelişigüzel atılması nedeniyle civa, kadmiyum, kurşun gibi ağır metallerin serbestçe dolaşması sonucu, doğal kaynakların hızla kirlenmesinin önüne geçmeyi amaçlayan kampanya kapsamında şu ana kadar 407,4 ton atık pil toplandı. Toplanan atık piller, geri dönüşüm tesislerinde türlerine göre ayrılıp kırma işlemine girdikten sonra, içinde bulunan metal-çelik parçalar ayıklanarak, demir-çelik sektörüne gönderildi. Elde kalan kara kütle (black mass) ise diğer sektörlerde kullanılan fırınlarda bertaraf edildi. Geri dönüşümü uygun olmayan pil türleri de düzenli katı atık sahalarında kontrollü biçimde depolanarak TAP tarafından bertaraf ediliyor.

Kazananlar şu şekilde:
Çocuklar kategorisi (İlköğretim seviyesi): Kerem Çağatay Yüksel, Ege Gölcük, Nil Asya Öner.
Gençler kategorisi (Lise ve üniversitesi seviyesi): Ceylin Hezer, Ayşe Poyrazoğlu, Rüya Bayır.
Yetişkinler kategorisi: Kübra Altıntaş, Rukiye Urgancı, Gülbahar Bayam.
Anaokulları kategorisi: Çiğli Anaokulu, Özel Duygu Anaokulu, Karşıyaka Anaokulu
Muhtarlıklar kategorisi: Körfez Mahalle Muhtarlığı, Torbalı Mahalle Muhtarlığı, Mavişehir Mahalle Muhtarlığı.
İlçe belediyeler kategorisi: Bornova Belediyesi, Konak Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi.
Bizim Ev Aile Çocuk Gençlik Destek Merkezi kategorisi: Arif Çetin, Tahir Erkek, Seyhan Gülçin.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık