AFAD toplantısında İzmir için işbirliği vurgusu

İzmir depremi hakkında AFAD İzmir Koordinasyon Merkezi'nde yapılan toplantıda işbirliği ve dayanışmanın önemine vurgu yapıldı.

AFAD toplantısında İzmir için işbirliği vurgusu
  • 13 Kasım 2020, Cuma 13:10

İzmir depremi hakkında AFAD İzmir Koordinasyon Merkezi'nde yapılan toplantıda işbirliği ve dayanışmanın önemine vurgu yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bulunduğu toplantıda hükümet ve yerel yönetimin birlikte İzmir’de kentsel dönüşüm ve deprem dönüşümü için gerekli adımları hızla atacağı belirtildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) İzmir Koordinasyon Merkezi'nde İzmir depreminin son durumu hakkında açıklama yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katıldığı toplantıda işbirliği ve dayanışmanın önemine vurgu yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli iki hafta boyunca hükümet, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin hep birlikte İzmir depreminin yaralarını sardığını belirterek, 110 bin binada hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Pakdemirli “Bugün itibariyle İzmirli depremzedeler için 29 milyona yakın ödeme yapılmış. DASK ödemesi kapsamında 24 milyonun üzerinde bir rakam var. Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Bir Kira Bir Yuva kampanyası kapsamında topladığı 35 milyon lira var. Bunun 7 milyon 240 bin lirası ödenmiş. Bunların toplamına baktığımız zaman bugüne dek depremzedelere 60 milyon lira ödeme yapıldığını görüyoruz” dedi.

“İzmir için dönüşüm vaktidir”
Eşyası tahliye edilen binalarda yıkım çalışmalarının başladığını, bu kapsamda 18 binanın yıkıldığını, 8 binanın da yıkım aşamasında olduğunu söyleyen Pakdemirli, çadırlarda kalan deprem mağdurlarının sayısının 8 binlerden 4 binlere düştüğünü belirterek çadır kentlerin daha hızlı tahliye olması gerektiğine vurgu yaptı.Pakdemirli “Kamu misafirhaneleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedelere açtığı eski Hilton binası da dahil olmak üzere toplamda deprem mağdurları için 15 bin 600 gibi bir barınma kapasitesi varken çadır alanlarında hala 4 binin üzerinde insanın kaldığını görüyoruz. İnsanların deprem korkusu nedeniyle binalara girmekten çekindiğini anlıyoruz ama hayatı da bir an önce normalleştirmek gerekiyor. Diğer yandan konteyner kentin altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere. Bayraklı ve Bornova başta olmak üzere İzmir’de kapsamlı kentsel dönüşüm ve deprem dönüşümünü de başlatıyoruz. İlk etapta 5 bin konut yapılacak, yıkım alanlarında da binalarda yerinde dönüşüm olacak. Bayraklı ve Karşıyaka’daki iki rezerv alanında iki yeni yaşam alanı kuracağız. Belediyelerimizin de desteğiyle ev ve binalarımızı dönüştüreceğiz. İzmir için artık dönüşüm vaktidir” dedi.

HABERE AİT RESİMLER


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık