Model Fabrikada Öğren Ve Dönüş Programı

Firmaların yalın üretim kapasitesinin ve verimliliklerinin artırılması hedeflenen "Öğren ve Dönüş" projesinin pilot uygulamasıyla belirlenecek 8 firmaya eğitim verilecek.

Model Fabrikada Öğren Ve Dönüş Programı
  • 29 Mayıs 2019, Çarşamba 7:21

Firmaların yalın üretim kapasitesinin ve verimliliklerinin artırılması hedeflenen “Öğren ve Dönüş” projesinin pilot uygulamasıyla belirlenecek 8 firmaya eğitim verilecek.

“Öğren ve dönüş” programı tanıtım toplantısı ASO 1. OSBde yer alan Model Fabrikada gerçekleştirildi. Toplantıya, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş, Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Halil İbrahim Çetin ve çok sayıda sanayici katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiyenin dinamik bir nüfusa sahip olduğunu ve yüksek potansiyeli bulunduğunu dile getirerek, 5-10 yılda bir Türkiyenin ekonomik sıkıntılar yaşadığına dikkati çekti.

Bu sıkıntıların cari açıktan kaynaklandığını anlatan Özdebir, “Cari açık veren ve başkalarının tasarruflarına ihtiyaç duyan ekonomi olmasaydık, bu sıkıntıları yaşamazdık. Bölgemizde daha güçlü bir ülke olurduk” dedi.

Özdebir, Türkiyede üretilen her 100 liralık malın 60 liralık kısmının ithal edildiğini ve ürünlerde verimliliğin düşük olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

” Model fabrika ile kar etmeyi değil firmalara kar ettirmeyi hedefliyoruz. Model Fabrika, yalın üretimin nasıl yapılabileceğini ortaya koyan bir uygulama. Bütün işletmeler bu uygulamadan yararlanmalı. Daha önce Öğren ve Dönüş Programının fragman eğitimlerine ilgi gösteren 8 işletmemiz bu programdan yararlanacak. Bu uygulamanın ülkemize yayılması lazım. Üretimdeki yalınlığı sağlayarak verimliliği artırdığımızzaman daha rekabetçi olacağız”

ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş da kuruluşundan itibaren Türkiyenin en güçlü OSBlerinden olduklarını ifade etti.

Küreselleşmeyle iç ve dış pazarda rekabetin acımasız bir hal aldığını dile getiren Akdaş, “Girdi maliyetlerinin artması, yeni teknolojilerin gündeme gelmesiyle, yenilikçilik önemli hale geldi” diye konuştu.

Akdaş, üretimde kaynakların verimli kullanılmasının önem kazandığına işaret ederek, üretimde tüm süreçlerde israfı yok ederek, veriminin artırılması gerektiğini belirtti.

Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Halil İbrahim Çetin ise yalın üretim metodunun Türkiyedeki üretim tesislerinde ciddi şekilde uygulanması gerektiğini belirterek, “Bunu yaptıktan sonra dijital dönüşümü de uygularsak ve işin içine teknolojiyi katarsak, küresel piyasalarda rekabetçi hale gelebiliriz” dedi. Çetin, Türkiyenin gelişebilmesi için üretimin önemli olduğunu söyledi.

Ürün ve hizmetlerin uluslararası piyasalarda satışa sunulabilmesi için küresel oyuncuların ürettiği fiyatta imalat yapılması gerektiğini dile getiren Çetin, “Ülkemizin refah seviyesini artırmak için mutlaka ihracata yönelmemiz, dış piyasalarda ürünlerimizi satabiliyor olmamız lazım” diye konuştu.

Çetin, ürünlerin küresel piyasalarda rekabet edebilmesi için iş gücünün daha nitelikli hale getirilmesi ve sermayenin verimli kullanılması gerektiğine işaret etti. Verimliliğin sağlanması için teknolojinin de üretime dahil edilmesinin önemine değinen Çetin, şu ifadeleri kullandı: “Rakiplerimizle aynı seviyeye gelmemiz için daha fazla çalışmamız lazım. Yalın üretim metodunu üretim tesislerimizde ciddi şekilde uygulamamız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra dijital dönüşümü de uygularsak ve işin içine teknolojiyi katarsak, küresel piyasalarda rekabetçi hale gelebiliriz.”

Çetin, Öğren ve Dönüş Programından faydalanan sanayicilerin eğitimleri aldıktan sonraki durumlarının takip edilmesinin önemine işaret etti.

Programa talebin artmasını beklediklerini kaydeden Çetin, söz konusu talebi karşılamak için üniversiteler ve sanayi bünyesinde uzmanlar yetiştirilmesi gerektiğini belirtti.

?? Öğren ve Dönüş Programı

Öğren ve Dönüş Programının pilot uygulaması için Ankaradan 8 firma belirlenecek. Programa katılacak bu firmaların seçiminde kesikli üretim tekniği uygulamaları, belirli büyüklüğe ve yalın dönüşüm projesi uygulayabilecek temel yetkinlik ve kapasiteye sahip olmaları gibi kriterler aranacak. Pilot programın etkili şekilde uygulanması için firmaların dönüşüm liderlerine eğitimler verilecek, düzenli firma ziyaretlerinin yapılarak projelerdeki ilerleme izlenecek, sonraki adımlar için dönüşüm liderlerine ev ödevi verilecek ve firma sahip ve yöneticileriyle toplantılar düzenlenecek.Proje sonunda firmaların yalın üretim kapasitesinin ve verimliliklerinin artırılması hedefleniyor.

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık