Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezinin Kapanacağı İddiası

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi(DEKAMER), üniversite ile çevrecileri karşı karşıya getirdi. DEKAMERin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten çevreciler önlem alınmasını isterken, rektörlük ise; “DEKAMERin kapatılmasını değil, denetlenmesini istiyoruz“ diye açıklama yaptı.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezinin Kapanacağı İddiası
  • 27 Ekim 2018, Cumartesi 17:45
Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi(DEKAMER), üniversite ile çevrecileri karşı karşıya getirdi. DEKAMERin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten çevreciler önlem alınmasını isterken, rektörlük ise; “DEKAMERin kapatılmasını değil, denetlenmesini istiyoruz“ diye açıklama yaptı.
Muğlada bulunan Denizli Pamukkale Üniversitesi(PAÜ)ne bağlı Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinin kapatılacağı yolundaki iddialar çevrecileri ayağa kaldırdı. Deniz Kaplumbağaları konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, DEKAMERin kapatılmasının yaralı deniz kaplumbağalarının kaderine terk edilmesi anlamına geleceğini belirterek, bir an önce önlem alınmasını istedi. DEKAMERin çok önemli bir görevi yerine getiren önemli bir kuruluş olduğunu kaydeden Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “ DEKAMERin olmadığı yıllarda, bölgemizde yaralı bulunan deniz kaplumbağalarına bir şey yapılamıyor ve bu nadir canlılar, çaresizlik içinde ölüme terk ediliyordu. Merkez açıldıktan sonra, yaralı olarak bulunan kaplumbağalar en kısa sürede DEKAMERe ulaştırılıp, tedavileri sağlanmaya başladı. Kuşadası ve çevresinden de yaralı olarak bulduğumuz birçok deniz kaplumbağası DEKAMERe ulaştırılıp, onların tedavileri gerçekleştiriliyordu. Tedavileri biten kaplumbağalar tekrar Kuşadasına getirilip, yaşam alanı olan denizlere bırakılıyordu. Deniz kaplumbağalarına ne olacak? Ölüme mi terk edilecek? Bunun sorumlusu kim olacak? DEKAMER, deniz ekosistemi için çok önemli olan deniz kaplumbağalarının tedavisi için önemli bir işlev gerçekleştiriyor. Bu merkezin yaşaması ve işlevini sürdürmesi, hatta daha kapsamlı bir hale getirilmesi gerekir. Yaralı deniz kaplumbağalarının tedavileri için büyük bir eksikliği gideren DEKAMER gibi merkezlerin desteklenmesi, hatta yaralı bulunduğunda büyük sıkıntıya düştüğümüz yunuslar için de bu tür merkezlerin açılması gerekir “ dedi.
-PAÜ Rektörü, “ Kapatılmasını değil, denetlenmesini istiyoruz “
Bu arada, yaşanan tartışmaların ardından PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ bir açıklama yaptı. DEKAMERe nakdi bağışlar yapıldığını, ancak kurum yetkililerinin bunları kayıt altına almadığını belirten Rektör Bağ, “ DEKAMERde gelir ve giderlerle ilgili hiçbir kayıt tutulmuyor. Daha önce de bu konuda uyarılarda bulunduk. Biz DEKAMERin kapatılmasıyla ilgili bir adım atmadık. Daha önce DEKAMERle ilgili yapılan işlemlerin kayıt altına alınmasını istedik. Biz de ödenek sağlıyoruz, ancak orası yabancı para birimiyle ve TL adı altında bağışlar alıyor. Bunlar nereye gidiyor bilmiyoruz. Gelir ve giderler kayıt altına alınmıyor. Bunların kayıt altına alınmasını istedik. Denetleme yapılsa orası için hesap veremeyiz. Şimdiye kadar hiçbir kayıt yapılmamış, bizim oradan istediğimiz kayıtların yapılmasıdır diye konuştu.
-Kira süresi bitti
PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaskanın müdürlüğünü yaptığı DEKAMERde farklı ülkelerden gönüllülerin de çalışıyor. Muğla Dalyandaki DEKAMERin bulunduğu 22 dönümlük arazi, 9 yıl önce, PAÜ tarafından Muğla Orman Bölge Müdürlüğünden kiralandı. Sürenin sona ermesiyle birlikte Muğla Orman Bölge Müdürlüğünden PAÜye gönderilen yazıda, caretta caretta kaplumbağaların rehabilitasyonun yapıldığı DEKAMERe tahsis edilen Dalyan ilçesindeki 22 dönümlük arazi kullanılmaya devam edilecekse, taahhüt senedinin verilmesi ve ilk yıl kira bedellerinin yatırılması istendi. PAÜ Rektörlüğü ise Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne gönderdiği yazıda, Rektörlük bünyemizde bulunan DEKAMER yürürlükte olan mevzuatlar çerçevesinde eksiklerini tamamlayamamış olduğundan, söz konusu alan teslim alınmayacaktır cevabını vermişti.

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık