Fikret Orman: “Hakemlerin Eğitilmesi Gerekiyor”

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, basın toplantısı düzenledi. Hakem hatalarından Negredonun transfer durumuna kadar birçok konuda konuşan Orman, önümüzdeki hafta oynanacak olan Fenerbahçe derbisini de yönetim kuruluyla birlikte statta izleyeceğini söyledi.

Fikret Orman: “Hakemlerin Eğitilmesi Gerekiyor”
  • 16 Eylül 2018, Pazar 16:06
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, basın toplantısı düzenledi. Hakem hatalarından Negredonun transfer durumuna kadar birçok konuda konuşan Orman, önümüzdeki hafta oynanacak olan Fenerbahçe derbisini de yönetim kuruluyla birlikte statta izleyeceğini söyledi.
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, olağanüstü seçimli genel kurulda oy kullandıktan sonra basın toplantısı düzenledi. Akatlarda bulunan NO: 1903te gerçekleşen basın toplantısında konuşan Fikret Orman, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Maç günlerinin ayarlanmasıyla ilgili Fatih Terimin açıklaması üzerine konuşan Orman, “Fatih Hoca, ‘maç günlerini ve saatlerini federasyon ve yayıncı kuruluşla birlikte konuşarak yapıyoruz dedi. Orada bahsettiği biz, kulüpler. Fenerbahçe, Beşiktaş ve tüm kulüpler maç günlerini belirlemeden önce istişare ediyor. Onların elinde bir program var. Galatasaray salı günü Şampiyonlar Liginde oynayacak. Biz derbide pazartesi günü oynayacağız. Bizimle de istişare ediliyor maç günleri. Ama dönem dönem bazı zorluklar oluyor. Onların imkansızlıklarından dolayı olmadığı durumlar da oluyor” dedi.

“Önceden nasılsak, şimdi de aynıyız”
Kulübü 6,5 senedir yönettiklerini söyleyen Başkan Fikret Orman, “Bu periyotta şampiyonluklar da yaşadık. O dönemde ne yapıyorsak, bu dönemde de aynısını yapıyoruz. Bu demek değildir ki, biz yapılanlara olur böyle şeyler diyoruz. Dönem dönem çok nadiren de olsa federasyonla da MHK başkanıyla da konuşuyoruz. Beşiktaşın kamuoyu ve halkın önünde vermek istediği duruş, futbolu çirkinleştiren değil, güzelleştiren olmaktır. Hakemleri tartışılabilir hale getirmek, onlara zarar verir. Şampiyonluklar yaşayan Beşiktaşın o günkü başkanı bendim, hocası da Şenol Güneşti. O gün ne yaptıysak bugün de aynısını yapıyoruz. VAR sisteminin henüz oturmaması, neyin VARa gidip gitmediği, herkese VAR Beşiktaşa yok konuları doğrudur. Netice itibariyle VARı insanlar yönetiyor ve hatayı da insanlar yapıyor. Ama bizim başımıza biraz fazla geldi. Geçen hafta Bursa maçındaki penaltıda VARa bile gidilmedi. Medelin pozisyonunda da hakem hatası var. Her derbi öncesinde bunların olması taraftarlarda gerginlik oluşturuyor. Hakemlerimiz hata yapıyor ve biz de düzeltilmesi için uğraş veriyoruz. Federasyon Beşiktaşla ilgili 1 gecede karar alıp daha sonra talimat değiştiriyordu. Beşiktaş bir deneme tahtası değildir. Hakemleri baskı altına alma niyetimiz yok ama bu demek değildir ki Beşiktaşın haklarını savunmayacağız” diye konuştu.

“Öz eleştiri yapmamız gerekiyor”
Beşiktaşın kadro derinliğinin çok iyi olduğunu söyleyen Başkan Fikret Orman, “70-75 milyon Euroluk bir bütçeye sahip bir takımız bir. Malatyaspor takımı 10 milyon Euro civarında bir bütçeyle oynuyor. Beşiktaşın daha çok eksiklerini düzeltmesi lazım. Bizim sahamızdaki oyunumuzu kendi eleştirilerimizle toparlamamız gerekiyor. İlk şampiyonluğumuzda göçebe gibi oynadık, bütün maçları bu statta oynamadık. O dönemde oynadığımız sahaların ne olduğuna da bakmamız lazım. Bunları refere etmektense kendimizle ilgili öz eleştiri yapmamız gerekiyor. Gerekli tepkileri kamuoyu önünde dile getiriyoruz ama bizim de sahada Beşiktaş gibi oynamamız gerekiyor. Bunu da gözardı edemeyiz. Hakemlerde art niyet olduğunu düşünmüyorum ve düşünmek de istemiyorum. Ama ortada istatistikler ve gerçekler var ise, bunları önümüzdeki hafta MHK ve TFF ile tekrar konuşacağız. Bunları onların da görmesi lazım. MHK ve hakemlerin şunu irdelemeleri lazım. Böyle Beşiktaş maçlarında istemeyerek yapmış oldukları hatalar bile baskıyı artıracaktır. Bizim ilk günden beri duruşumuz bellidir. Bunu hiçbir zaman kaldıraç noktası yapmayız. Buradaki konuşmamda da bu var. Öz eleştiri yaparak gidiyoruz. Önümüzdeki hafta önemli bir derbi oynayacağız. Her derbi öncesinde bizim oyuncularımızın atılmasına da alıştık. Gideceğiz ve geniş kadromuzla maçımızı oynayacağız. Bu hakem hatalarının devamı, MHK ve hakemleri baskı altına alacaktır. Bizin bırakın büyük maçları, diğer maçlarda bile hakem hatasıyla kazanma zihniyetimiz olmadı” açıklamasında bulundu.

“Hakemlerin eğitilmesi gerekiyor”
Hakemlerin de hata yapabileceğini ancak hataların ardından ödüllendirme yerine cezalandırma olması gerektiğini söyleyen Başkan Fikret Orman, “Beşiktaş maçında hakem bekledi golü vermeyi. Sonra orta sahaya geldi ve bekledi, oyunu başlatmadı. Orada bir iletişim trafiği yapıyorlar. Bizim de şansımıza hep ilk kurallar bize nasip oluyor. Konuştuktan sonra bu kararı verdiler. Bunun zıddının olması halinde kötü bir örnek olur. Ama kötüden örnek olmaz. Eğitimsel olarak hakemlerin daha fazla eğitilmesi lazım. Eğer hata yapanlar varsa onları da cezalandırıyor olmaları lazım. Hata yapan bir hakeme maç vermediğiniz ve ödüllendirdiğiniz takdirde bu hata devam eder. Bunu da yapacak olan ben değilim, MHKnin işi. Bizim işimiz hakemlerin istatistiklerini TFFye göstermek değil, TFFnin ekibinin MHKyle oturup konuşması gerekiyor bunu. 1 gecede talimat değiştirecek iradeyi kendilerinde görüyorlarsa, MHK ile görüşecek iradeyi de kendilerinde bulsunlar” diye konuştu.

“Bu hatalar Yıldırım Demirörenin de başına geldi”
Beşiktaşa son 11 sezonda 9 kez derbi maçlardan önce kırmızı kart gösterildiğinin hatırlatıldığı Fikret Orman, “Bunun 6 sezonunda Beşiktaş başkanlığında ben varım, 5 senesinde Yıldırım Demirören var. TFF Başkanının bunun önlemini alması lazım. Türk futbolunun hakemlikle ilgili tartışılıyor olması insanların adalete olan güvenini ve spora ilgiyi azaltıyor. Beşiktaşın taraftarı önünde Antalyaspora 3-2 yenilmesini, Bursada 1-1 berabere kalmasını hakeme bağlıyorsak olmaz. Beşiktaşın bütçesiyle, rakiplerin bütçesini karşı karşıya koyduğunuzda hakeme bağlayamazsınız. Biz oyuncusundan yöneticisine, büyük kulübüz. Taraftarın dediği kulübüne sahip çık tezahüratını anlatmaya çalışıyorum. Gidenin arkasından konuşulmaz ama bir teknik direktörün algılar oluşturarak Türk futbolunu katletmesini hep beraber yaşadık. Güzel bir ortam var. Ben kimsenin kötü bir niyetinin olduğuna inanmıyorum. Ama kimsenin Beşiktaş Başkanını, hocasını, yöneticisini ve her şeyden önce büyük Beşiktaş taraftarını üzmeye hakkı yok” ifadelerini kullandı.

“Negredonun transferiyle ilgili bilgim yok”
Kulüpler Birliğinde hakem hatalarını gündeme getireceklerini söyleyen Fikret Orman, “Futboldaki ücretlerin TLye dönmesiyle ilgili 2 hafta sonra Kulüpler Birliği toplantımız var. Hakem hataları ve bununla ilgili konuları orada konuşuruz. Beşiktaşın başına geldi diye bunu gündeme getirmem. Ertesi gün Ankaragücünün, sonra Trabzonsporun başına gelince olmaz. Bunu genel olarak değerlendirmek gerekiyor” dedi. Negredonun bugün Suudi Arabistana gitmesiyle ilgili bilgi sahibi olmadığını söyleyen Orman, “Ben Beşiktaş Kulübünün başkanıyım. Şu ana kadar Negredonun ne nereye gittiğinin bilgisi ne de transferiyle ilgi bilgi gelmedi. Bir yere gittiyse kulübün onayı olmadan olamaz. Bugün izin günüyse bir yere gitmiştir. Eğer Beşiktaşa teşekkür ettiyse, inşallah iyi bir bonservis bedeli getirir ve biz de ona teşekkür ederiz. Ama eğer habersiz gittiyse ceza veririz. Beşiktaş Kulübüne gelen herhangi bir teklif yok. Bu sadece bugün konuşulmuyor. Futbolun içinde olan şeyler bunlar. Vida olayı yaşadık. 25 milyon Eurolar, 40 milyon Eurolar konuşuldu. Eğer şu anda Negredoyla alakalı bir şey gelirse biz de değerlendiririz. Ama benim ve yönetim kurulunun önüne herhangi bir şey gelmedi şu ana kadar” diyerek herhangi bir transferin söz konusu olmadığını söyledi.

“Futbolun dizayn etmeye çalışmıyoruz”
MHK yönetiminin değişmesiyle ilgili Kulüpler Birliğinde herhangi bir konuşma olmadığını ifade eden Fikret Orman, “Bu durum bizim işimiz değil. TFFnin vereceği karar. Bizim işimiz kendi menfaatimize göre futbolu dizayn etmek değil. Adalet konusunda fikirlerimizi söylüyoruz. Futbolu dizayn edip pozisyon alma zihniyetinde değiliz. O zihniyette olanlar vardılar ama gittiler. Ben dün maça çıktım, Malatyaspor Başkanı Adil Bey, Kulüpler Birliğinde benim yardımcım ve çok da iyi arkadaşım. Bizim Kulüpler Birliğinde konuşmadığımız bir şey konusunda yorum yapmam yanlış olur” dedi.

Yönetim kurulu olarak derbiye gideceğiz
Fenerbahçe Başkanı Ali Koçun kendisini maça davet ettiği yönünde çıkan haberler üzerine de konuşan Fikret Orman, “Ali Başkan beni davet etmedi. Beşiktaş-Fenerbahçe maçına davetle değil, takımımın başkanı olarak, takımımı desteklemek için giderim. Daha evvel camiama gösterilen saygısızlıktan dolayı gitmiyordum. Ama şu anda o ortamlar kalktı. Beraber medenice yan yana maç seyredilebilen bir hal olduğu için şu anda yönetim kurulu olarak maça gideceğiz. Kızım da bana Baba ben de gelebilir miyim dedi. Ailemi de alarak gideceğim. Onların da gelmesini isteriz. Taraftar olayıyla değil, sporla konuşulan bir maç olmasını diliyorum” diyerek sözlerini sürdürdü.

“Eğitimlerin artması gerekiyor”
Futbolda yapılması gereken bir şey varsa, Kulüpler Birliği olarak ortak bir karar alınıp bunun TFFye bildirilebileceğini söyleyen Fikret Orman, sözlerini şöyle tamamladı:
“Ben Beşiktaş Kulübü başkanıyım. Kulüp başkanı olduğum için Kulüpler Birliği Başkanlığı yapıyorum. Türkiye futbolunun dizayn edilmesi bizim değil federasyonun misyonu. TFF Başkanı benden önceki Beşiktaş Başkanı. Ali Dürüst var, Galatasarayın eski ikinci başkanı. Nihat abimiz var, Fenerbahçenin içinden çıkma bir isim. Bizim yapabileceğimiz bir şey varsa, Kulüpler Birliğinde konuşup yazılı şekilde öneririz. Ama basitçe söyleyeyim, eğitimlerin artması lazım, hata yapanın cezalandırılması lazım. VAR sistemini yorumlayanların da adaletli olması gerekiyor. Kulüpler Birliğindeki üyelerin her birisinin fikrini alarak TFFye bunu açıklarım. Bunu dönem dönem yapıyoruz” dedi. Şampiyonlukla ilgili olarak da konuşan Orman, “Umutsuzluk üzerine siyaset olmaz. Her şey umut üzerine olur. Ligin daha başındayız ve bu köprünün altından seller akacak. Olumsuzlukla bir şey yapamayız. Bugün Beşiktaşın başına gelen hatalar, yarın bir başka kulübümüzün de başına gelebilir. Ben olumlu olacağı inancındayım. Senelerdir bu lig oynanıyor, senelerdir de bitiyor. Hakem hatalarıyla şampiyon belirlenmez. Biz de, Beşiktaşı yönetenler de, hakem hata yaptı deyip kendi hatalarını görmezden gelemeyiz.”

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık