İzmirdeki Cumhuriyet Coşkusu Gece Boyu Devam Etti

İzmirde, Cumhuriyet Bayramının 95. yıl coşkusu tüm kenti sardı, programlar gece boyunca sürdü.

İzmirdeki Cumhuriyet Coşkusu Gece Boyu Devam Etti
  • 30 Ekim 2018, Salı 13:59
İzmirde, Cumhuriyet Bayramının 95. yıl coşkusu tüm kenti sardı, programlar gece boyunca sürdü.
Tüm yurtta coşkuyla kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu, Balçovada binlerce insanın katıldığı kortej ile gece geç saatlere kadar sürdü. Balçova Belediyesinin düzenlediği Cumhuriyet kortejine katılan binlerce vatandaş, Sakarya ve Ata Caddelerinde marşlar söyleyerek ellerinde bayraklar ile yürüdü. Evlerinin balkonlarındaki vatandaşların da katkısı ve havai fişek gösterisi ile Balçova Caddeleri kırmızı beyaza boyandı.
Yürüyüşün sonunda vatandaşlara hitap eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, En büyük bayramınızı kutluyorum. En büyük bayram; çünkü bu bayram olmasaydı, Cumhuriyet olmasaydı, özgür olamayacaktık. Bırakın bayram kutlamayı tüm haklarımız elimizden alınacaktı. Bu yüzden ülkemizi ve Cumhuriyetimizi seven insanlar sonsuza kadar Cumhuriyete sahip çıkacak. Biz seçimden seçime Cumhuriyeti ve Ulu Önder Atatürkü hatırlayanlardan olmayacağız dedi.

Foçada coşku hakimdi
Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Foçada da düzenlenen fener alayı ve Özgür Kıyat konseri yoğun bir katılımla gerçekleşti. Sevilen sanatçı Özgür Kıyatın sahne aldığı Cumhuriyet konseri, kutlama gecesine büyük coşku kattı. Demokrasi Meydanını dolduran dinleyiciler, Özgür Kıyatın seslendirdiği kahramanlık türkülerini ve şarkıları keyifle dinleyip, sanatçıyla birlikte söyledi. Fener alayına katılan; Foça Kaymakamı Ali Çetin, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça Belediyesi meclis üyeleri, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş, Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Jandarma Bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde yürüdü. Öğrenciler, büyük Türk bayrağı ve Atatürk posterini gururla taşırken, ellerdeki meşaleler 29 Ekim gecesini aydınlattı.
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Özgür Kıyat ve müzisyen arkadaşlarına teşekkür çiçeği takdim etti. Vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlayan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yılını gururla kutluyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürkü; silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyoruzdedi.

Mendereste 95. yıl coşkusu
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mendereste coşkuyla kutlandı. Menderes Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan ve Mardinin Nusaybin ilçesinde şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Gökhan Bayraktarın adını taşıyan parkın açılışı da etkinlikler kapsamında gerçekleşti.
Görece Spor Salonunda başlayan Cumhuriyet kortejinde 500 metrelik dev Türk bayrağı vatandaşlar tarafından taşındı. Görsel bir şölene dönüşen kortej, açılışın yapılacağı Şehit Uzman Çavuş Gökhan Bayraktar Parkında son buldu.
Kortej sonrası parkın açılışı Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Menderes Kaymakamı Bahri Tiryaki, ilçe protokolü ve şehidin ailesi tarafından gerçekleştirildi. Parkın açılışının ardından sevilen sanatçı Niran Ünsal konseri yapıldı. Gece havai fişek gösterileriyle son buldu.
Etkinliğe katılan herkese teşekkür eden Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, 95 yıldır hiç dinmeyen ve hiçbir zaman dinmeyecek bir coşku Cumhuriyet ruhumuzda, yüreğimizde hissettiğimiz. Menderesimizde de bu coşkuyu Cumhuriyet kortejimiz, şehidimiz Gökhan Bayraktarın adını taşıyan parkımızın açılışı ve Cumhuriyet konseri ile birlikte yaşadık. Gazi Mustafa Kemal Atatürkün bize bıraktığı en büyük emanete sonsuza kadar sahip çıkacağız. İlk günkü heyecanla onun bize gösterdiği yolda durmadan, yorulmadan çalışacağız. Bir ve beraber nice 29 Ekimlere dedi.
Öte yandan, toplam 11 bin 200 metrekare alandan oluşan şehit Uzman Çavuş Gökhan Bayraktar Parkı; 5 bin 250 metrekaresi yeşil alan, 5 bin 810 metrekaresi sert zemin olarak tasarlandı. İçerisinde; şehitlik anıtı ve çeşmesi, şelale havuzu, fitness aletleri, çocuk oyun grubu, seyir teraslarının yer aldığı parkta şehidin şehitlik mertebesine ulaştığı yaşı simgeleyen 25 adet meyve ağacı da yer aldı.

Çiğli coşku tavan yaptı
Çiğli Belediyesi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıl dönümü kutlamaları, Çiğlide Türk bayrağı dağıtımıyla başladı. Cumhuriyet heyecanını Çiğli halkıyla paylaşan Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, meclis üyeleri ile başkan yardımcılarıyla Çiğli sokaklarında vatandaşa ve esnafa Türk bayrağı dağıttı. Cumhuriyet kutlamaları daha sonra meşaleli kortej yürüyüşü ile devam etti. Belediye önünden hareket eden yüzlerce Cumhuriyet sevdalısı, ellerinde meşaleler ve Türk bayrakları ile yürüdü.
Kortej yürüyüşünün sona erdiği Cumhuriyet ve Demokrasi Parkı Amfi Tiyatrosunda ise tam bir şölen havası vardı. Hınca hınç dolan amfi tiyatroda sahneyi ilk olarak Türk halk müziğinin sevilen yerel sanatçısı Baran Tuncel aldı. Tuncel, sevilen ezgilerini amfi tiyatroyu dolduran binlerce vatandaş ile seslendirdi. Daha sonra özgün müziğin sevilen gruplarından Grup Abdal sahne aldı. Cumhuriyet coşkusunu yaşayan vatandaşlar; Gamze Matracının Balkan esintileri ile de coşkulu dakikalar yaşadı. Gecenin finalini ise özgün müziğin dev ismi İlkay Akkaya yaptı. Sevilen müzisyen seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla muhteşem bir konser vererek, Çiğli halkının yüreğinde bir kez daha taht kurdu.
Konuşmasına konsere izlemeye gelenlerin Cumhuriyet Bayramını kutlayarak başlayan Başkan Hasan Arslan, “Bugün Cumhuriyet Bayramı ve tüm halkımızın bu en anlamlı bayramını kutluyorum. Cumhuriyet bayramımızı daha büyük bir coşkuyla kutlamak için sizleri değerli sanatçılarımızla buluşturduk. Çiğli Cumhuriyeti seviyor. Coşkumuzu paylaşan tüm Çiğli halkını kutluyorum diye konuştu.

Torbalı 29 Ekime Zara ile final yaptı
Torbalı Belediyesi, Cumhuriyetin ilan edilişinin 95. yıl dönümü dolayısıyla yoğun bir kutlama programı hazırladı. Belediyenin dört güne yayılan etkinlikleri, 29 Ekim akşamı 7 Eylül Stadyumunda düzenlenen Zara Konseriyle sona erdi. 29 Ekim sabahı okullardaki öğrencilerin katıldığı ve 7 Eylül Stadyumunda gerçekleşen kutlama programının hemen ardından Belediye Kültür Merkezinin bahçesinde Cumhuriyet şöleni düzenlendi. Çocuklar için; yüz ve çanta boyama, karikatür, baterist İzmir ritim gösterisi ve Zumba partisinin yapıldığı etkinlikte davetlilere çeşitli ikramlarda bulunuldu. Torbalıdaki kutlama programı 29 Ekim akşamı da devam etti. Saat 19.00da Sadık İleri Bulvarında toplanan Torbalılılar ellerinde meşaleler ile 7 Eylül Stadyumuna kadar yürüdü. Fener alayının hemen ardından Türk Halk Müziğinin önde gelen isimlerinden Zara, bir konser verdi. Cumhuriyet coşkusunu yaşamak isteyen vatandaşlar, belediyenin düzenlediği etkinlikte bir araya geldi. Etkinliklere; Kaymakam Kadir Sertel Otcu, Garnizon Komutanı Asteğmen Fatih Oruç, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emre Balcı, Emniyet Müdürü Zeki Oğuz Kesen başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.
Zara konseri yanı sıra Torbalının yetiştirdiği ses sanatçılarından olan Serhat İren ve Özhan ilçe halkı ile buluştu. Hazırladıkları kutlama programı ile Cumhuriyetin 95. yıl dönümünü coşkulu bir şekilde kutladıklarını ifade eden Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 95. yılını hep birlikte kutluyoruz. Başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşlarına, kurtuluş mücadelesinde hayatlarını kaybeden şehitlerimize ve gazilerimize minnet borçluyuz. Yüce milletimiz Cumhuriyetimizi ilelebet sürdürecek ve yüce bayrağımızı gönderlerimizde ilelebet dalgalandıracaktır. Kutlama programlarımıza katılıp Cumhuriyet coşkumuza ortak olan tüm Torbalı halkına teşekkür ediyorum diye konuştu.

Bucada Gripin coşkusu
Buca Belediyesinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği Cumhuriyet Konserinde ünlü pop-rock grubu Gripin sahne aldı. Gripin, Türk Bayrakları ve marşlarla coşkunun tavan yaptığı ve binlerce İzmirlinin akın ettiği konserde sevenlerine unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti. Cumhuriyete bağlılık sözü veren binlerce Cumhuriyet sevdalısı, dev bir koro halinde andımızı okudu. Binlerce kişiye seslenen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Biz ilk, en ve sonsuz olarak Selanikte açılan o iki mavi gözü sevdik. Bizim bir tane liderimiz var, bir tane önderimiz var; bizim Mustafa Kemal Atatürkümüz var. Bugün meydanlarda, yarın sokaklarda gerekirse de cephelerde Cumhuriyeti savunmaktan asla yılmayacağız. En güzel bayramımız kutlu olsun dedi.

Aliağada Cumhuriyete yakışan kutlama
Cumhuriyetin 95inci yıl dönümünü coşkulu etkinliklerle kutlayan Aliağa Belediyesi, 15 bin Aliağalının katılımı ile Fener Alayı düzenledi. Bayrak ve meşalelerle yürüyen Aliağalılar, Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı. Kentin dört bir tarafını dev Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatan Aliağa Belediyesinin organize ettiği kutlamalar, “Cumhuriyete Pedallıyoruz” etkinliği ile başladı. Sanat Sokağından başlayan bisiklet turu; Atatürk Caddesi, ENKA Spor Salonu, İstiklal Caddesi güzargahı üzerinden Sanat Sokağında son buldu. Yaklaşık 600 bisikletçinin katıldığı bisiklet turunda bisiklet tutkunları renkli görüntüler sergiledi.
Yoğun katılımla gerçekleştirilen bisiklet turunun ardından akşam saatlerinde Sanat Sokağında bir araya gelen 15 bin Aliağalı belediye bandosu eşliğinde; ellerinde meşaleler, pankartlar ve bayraklarla; Atatürk Caddesi, Çağlayan Durağı ve İstiklal Caddesi güzergâhında kortej halinde yürüdü. Aliağayı kırmızı beyaz bir görünüme kavuşturan coşkulu kalabalığa; Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ailesi ile birlikte katıldı. Fener alayının Sanat Sokağına varmasıyla birlikte Cumhuriyet coşkusu zirveye ulaştı. Sanat Sokağındaki program havai fişek gösterileri ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acarın açılış konuşması ile başladı.
Katılımcılara hitap eden Başkan Serkan Acar, şunları söyledi:
Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümünde Aliağalılar bir kez daha cumhuriyete nasıl sahip çıktığını gösterdi. Hepinize çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Cumhuriyeti kurup bizlere armağan eden, başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.
Başkan Serkan Acarın konuşmasının ardından Aliağa Belediyesi Sanatevi (ASEV) dans gruplarının ve halk oyunları ekiplerinin gösterileri izleyenlerden büyük alkış aldı. Gecenin sonunda sahne alan Ağaband müzik grubu katılımcılara müzik ziyafeti sundu. 15 bin Aliağalının katılımı ile coşku içerisinde kutlanan Cumhuriyetin 95.yılı 10. yıl marşı ile son buldu.

Urla, Cumhuriyet için koştu
Cumhuriyetin 95. yılı kutlamaları kapsamında TED İzmir Koleji tarafından “Cumhuriyet Koşusu” büyük bir coşkuyla tamamlandı. TED İzmir Kolejinin bir gelenek haline getirmeyi hedeflediği ve bu yıl ikincisi düzenlenen 5 kilometrelik koşu, Urla Kum Plajından başlayarak, 2014 yılından bu yana kapalı olan ve koşu için özel izinle açılan ‘Karantina Adasından geçti ve başladığı noktada son buldu. Katılımcıların Türk bayrakları ve Atatürk flamaları ile eşlik ettiği halk koşusunu; büyük erkekler kategorisinde Muhammet Serhan Yalçın, büyük kadınlar kategorisinde Pelin Pelis, küçük erkekler kategorisinde Emre Arı Kut ve küçük kızlar kategorisinde Isabella Taylor kazandı. Tüm kategorilerde ilk üç sırada yer alarak dereceye girenlere ödülleri, Urla Kaymakamı Önder Can ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar tarafından takdim edildi.
Katılımcıların koşu öncesi ısınma hazırlıklarına ve sonrasındaki Cumhuriyet kutlamaları coşkularına Power Fm DJlerinden DJ Sani performansı eşlik etti. Öte yandan, Osmanlı döneminde inşa edilen ve yaklaşık 150 yıl boyunca ölümcül hastalıkların Osmanlı topraklarına girmesini önleyen Karantina Adası, 2014 yılından sonra ilk defa TED İzmir Koleji Cumhuriyet Koşusu için halka açıldı.

Öğrencilerden şehitliğe anlamlı ziyaret
Kuran-a Hizmet Derneği desteğiyle Mevlana İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri de, Cumhuriyet Bayramının yıl dönümünde Kadifekale Hava Şehitliğine ziyaret yaptı. Hava Şehitliğinde gerçekleştirilen programda öğrenciler, Kuran-ı Kerim de okudu.
Kadifekale Hava Şehitliğinde gerçekleştirilen programa; AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, AK Parti Konak İlçe Başkanı Sait Baştaş, AK Parti Meclis Üyesi Hıdır Alptekin, AK Parti il yönetim kurulu üyeleri; Nail Kocabaş ve Asil Çelik, Mevlana İmam Hatip Okulu Müdürü Mevlüt Aydın, Dernek Başkanı Bünyamin Ertekin katıldı.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık