Türkonfedden Önlem Çağrısı

Finansal dalgalanmaların arttığı dönemlerde öncelikle KOBİlerin etkilendiğini hatırlatan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, “Bu işletmelerimizin nakit ve finansman ihtiyacı için, Avrupa Birliğinin KOBİ Politikaları Sözleşmesi içerisinde yer alan ‘Önce küçüğü düşün ilkesi çerçevesinde önlem alınması çağrısında bulunuyoruz” dedi. Turan, 20 Eylülde açıklanacak OVPnin KOBİ odaklı politikalar içermesi gerektiğini vurguladı.

Türkonfedden Önlem Çağrısı
  • 16 Eylül 2018, Pazar 12:06
Finansal dalgalanmaların arttığı dönemlerde öncelikle KOBİlerin etkilendiğini hatırlatan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, “Bu işletmelerimizin nakit ve finansman ihtiyacı için, Avrupa Birliğinin KOBİ Politikaları Sözleşmesi içerisinde yer alan ‘Önce küçüğü düşün ilkesi çerçevesinde önlem alınması çağrısında bulunuyoruz” dedi. Turan, 20 Eylülde açıklanacak OVPnin KOBİ odaklı politikalar içermesi gerektiğini vurguladı.
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, reel sektörün yaşadığı sıkıntılara çözümün Avrupa Birliğinin KOBİ Politikaları Sözleşmesi içerisinde yer alan “Önce Küçüğü Düşün” ilkesinin hayata geçirilmesiyle rahatlayacağını vurguladı. KOBİlerin ve Anadolu iş dünyasının nakit sıkışıklığı ve tahsilat sorunları için ciddi finansmana ihtiyaç duyduğunu kaydeden Turan, “Alacağını tahsil edemeyen küçük işletmelerimiz kapanma noktasına gelmiştir. Ekonomimizin can damarı KOBİlerimizi, finansal dalgalanmaların ve belirsizliklerin arttığı dönemlerde pozitif ayrımcılık ilkesiyle gözetmek hepimizin sorumluluğudur. KOBİlerimiz büyürse, ülkemiz büyüyor. Ekonomide kalkınma odaklı bir model oluşturmak, yüksek katma değerli üretim ve ihracatımızı artırmak istiyorsak; KOBİlerimizin rekabet gücünü artıran önlemleri almak zorundayız” dedi.
Finansal piyasalarda dalgalanmaların arttığı dönemlerde, özellikle ve öncelikle KOBİlerin etkilendiğinin altını çizen Turan, şunları söyledi:
“Diğer ülkelerle rekabetçiliğin korunabilmesi adına da KOBİlerimizin AB ve diğer gelişmekte olan ülkelerle benzer şartlara getirilmesi kritik bir noktadır. KOBİlerin finansmana erişimde orta ve büyük ölçekli firmalara göre her zaman daha dezavantajlı olduğu göz önüne alındığında, finansman kaynaklarının pahalandığı ve azaldığı dönemlerde işler KOBİler için daha da zorlaşmaktadır. Dolayısıyla KOBİler için öncelikli olarak birtakım adımlar atılması hem kısa hem de uzun vadede, piyasa dalgalanmalarının etkisinin sınırlı kalmasına yardımcı olacaktır. Tahsilat güçlüğü ile ilgili problemlerin KOBİlerde finansal krize sebep olmasını engellemek amacıyla, “önce küçüğü düşün ilkesi” çerçevesinde önlemler alınması ülkemizin küresel rekabet gücüne de sağlam bir destektir.”
“Türkiyede KOBİlerin “Geleceğin büyük firmaları” olmalarının önündeki en büyük engel işi kaybetmemek adına alacaklarını zamanında alamamalarına itiraz edememeleridir. TTKnın 1530. Maddesi ABnin Geç Ödeme Direktifi ile benzer bir mantıkla çıkarılmış olsa da kanunun çıkış ve uygulama aşamasındaki bazı aksaklık ve eksiklikler göze çarpmaktadır” diyen Turan, politika önerilerini şöyle özetledi:
“Ticari alacak sigortasına ilişkin devlet destekli sistem fiilen de işler hale getirilmeli; sigorta şirketlerinin KOBİlere önyargılı bakış açısının değiştirilmesi için sigorta şirketlerine yönelik teşvik edici önlemler geliştirilmelidir.
Ekonomilerin KOBİ düzeyinde yarıştıkları bir dönemde, ödeme gecikmelerinin diğer ülkelere göre uzun olması, Türkiye KOBİlerinin rekabetçiliğini olumsuz etkilemektedir. Türk Ticaret Kanununun 1530uncu maddesinin 5. ve 8. fıkralarında yer alan “büyük şirketler tarafından KOBİlere yapılacak olan ödemelerin 60 günü aşmamasına yönelik uygulamadaki aksaklık ve eksiklikler; Avrupadaki Geç Ödemeler Direktifi doğrultusunda giderilmelidir. Bu kapsam içine, kamu kurumları ve belediyeler de alınmalı ve Türkiyede 60 gün olan ödeme süresi, ABde olduğu gibi 30 güne düşürülmelidir.
Kanunun pratik bir şekilde uygulanabilmesi için, benzer ülkelerde olduğu gibi Türkiyede de süreci KOBİlerin lehine döndürecek farklı mekanizmalar oluşturulmalıdır.
Bunlara ek olarak ülkemizde faaliyet gösteren halka açık şirketler, sene sonu yayımlanan bilançolarına ‘KOBİlere yapılan ödemelerin ortalama vadesini de ekleyerek, hizmet aldıkları KOBİlere yönelik bu sorumlu davranışlarını bir sosyal fayda unsuru olarak kamu ile paylaşabilir.”
“Tüm bu uygulamaların, KOBİlerin finansal yapılarını güçlendirecek ve piyasada güven ortamını artırarak, risk primi ile finansal dalgalanmaların boyutunun azalmasına katkı sağlayacaktır” diyen TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, hükümetin ve ilgili bakanlıkların desteğiyle bu önlemlerin hızlıca hayata geçirilebileceğine inandığını kaydetti. Turan, “İş dünyası olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu almaya ve katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi. Turan, 20 Eylülde açıklanacak Orta Vadeli Programın (OVP) da KOBİ odaklı politikalar içermesi gerektiğini vurguladı.

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık