Burkay : “Bursa, 2019 Yılında İhracata Odaklanacak”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2019’da iç pazardaki dengelenmenin süreceğini belirterek, “İç pazarda yaşadığımız durgunluğu ihracat ile aşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Burkay : “Bursa, 2019 Yılında İhracata Odaklanacak”
  • 30 Ocak 2019, Çarşamba 19:07

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2019da iç pazardaki dengelenmenin süreceğini belirterek, “İç pazarda yaşadığımız durgunluğu ihracat ile aşmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

BTSO, 2019 yılının ilk meclis toplantısını Oda Hizmet Binasında gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, gelişmiş ekonomilere sahip ülkelerde iş dünyası temsilcilerinin küresel ölçekli gelişmelerden dolayı karamsar olduğunu söyledi. Türkiye ve Bursa açısından değerlendirdiklerinde de 2019daki ekonomik göstergelerin 2018den daha iyi olacağına inandıklarını vurgulayan İbrahim Burkay, bu süreçte devlet desteklerinin de firmalara nefes aldırdığını kaydetti. İç pazardaki durgunluğa karşı ihracatın önemli olduğunu vurgulayan Burkay, “Özellikle endüstri tarafında olan iş insanlarımız, mutlaka dış pazar operasyonlarını artırmalı. Bu noktada Küresel Fuar Acentesi, fuar faaliyetlerimiz ve UR-GE projelerimizin ne kadar önemli olduğu karşımıza çıkıyor. Bu hamleler birçok sektörümüzün pazar çeşitliliğini artırırken; aynı zamanda şirketlerimizin mali yapısını güçlendirdi” ifadelerini kullandı.

 

“SANAYİNİN EKONOMİYE KATKISI YÜZDE 46”

Bursanın üretim yeteneği ve insan kaynağı ile Türkiyenin zenginlik kaynağı Marmara Havzasının merkezinde bulunduğunu ifade eden Burkay, “Mevcut mekansal planlamada Bursanın 11 bin kilometrekarelik toplam yüzölçümü içinde sanayi alanlarımızın payı binde 8le sınırlıdır. Yüzde 1 bile değil. Buna karşın 217 milyar TLye ulaşan ekonomik hacmimizin yüzde 46sını sanayimiz sağlıyor. Bugün Avrupa Birliği ülkelerinde sanayi alanlarının payı toplam yüzölçümü içinde yüzde 2,5 seviyesinde bulunuyor. Bulunduğumuz bölgenin yüksek teknolojili üretime dönük bütünleşik ve yeni nesil teşviklerle yeniden planlanması, Bursa gibi lider şehirlerin ülkemizin kalkınma hedeflerindeki aktörlüğünü daha da pekiştirecektir. Bu konuda İstanbul Sanayi Odası ile stratejik işbirliğimizi somut adımlara dönüştürmeye başladık” şeklinde konuştu.

 

Bursanın yüzölçümünün yaklaşık yüzde 30unu tarım arazilerinin oluşturduğunu belirten Burkay, “Fakat bu alanlarımızın ekonomiye katkısı yüzde 3e ulaşmıyor. Tarıma kesinlikle karşı değiliz. Ancak endüstriyel tarıma hızlı bir geçiş yaparak, tarımdaki iş hacmini en az 20 kat artırabiliriz” diye konuştu.

 

“AZİMLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Meslek komiteleri ve sektörel konseylerin taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın liderliğinde gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Şurasında da dile getirme fırsatı bulduklarını kaydeden Burkay, “Kamu ?? özel sektör istişare mekanizmasının işlerliğini göstermesi açısından büyük önem taşıyan Şurada, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğana OSBlerdeki yeni yatırımların teşvik edilmesi amacıyla faiz desteği talebimizi de aktardık.  Sayın Cumhurbaşkanımız başta TEKNOSAB olmak üzere hayata geçirdiğimiz projelere gösterdiği yakın ilgi, sanayicimize ve iş dünyamıza duyduğu güven, Bursamızın ve ülkemizin çok daha güçlü bir geleceğe ulaşması açısından bizlere umut aşıladı. Bursa iş dünyası olarak ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 vizyonu doğrultusunda azimle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

UR-GE PROJE SAYISI 26YA ÇIKACAK

Başkan İbrahim Burkay, Bursa iş dünyasının destekleriyle 2018 yılında önemli projeleri hayata geçirdiklerini ve 2019 yılında da firmalara vizyon kazandıracak yeni çalışmalara imza atmaya devam edeceklerini söyledi. İbrahim Burkay, BTSO olarak Küresel Fuar Acentesi, Ticari Safari ve UR-GE projelerinin firmaların rekabetçiliğini ve ihracat yeteneğini geliştirdiğini söyledi. BTSOnun 14 Ur-Ge Projesini hayata geçirdiğini hatırlatan İbrahim Burkay, yıl sonuna kadar 12 Ur-Ge ve HİSER projesini daha sektörlerin hizmetine sunacaklarını açıkladı. Mobilya ve karoseri sektörleri özelinde hazırladıkları UR-GE projelerinin Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandığını söyleyen İbrahim Burkay, “2019 yılında UR-GE ve HİSER Proje sayısını 26ya yükseltmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

BURSANIN TURİZM MASTER PLANI ÇIKIYOR

BTSO olarak turizm alanında sektörde farkındalık oluşturacak önemli çalışmalara imza attıklarını kaydeden Burkay, “BTSO önderliğinde BEBKA ile birlikte Bursamızın ‘Turizm Master Planı için önemli bir karar aldık. Dünyanın en önemli metropollerini planlayan bir şirket, Bursanın master planını çıkartacak. Bu çalışma sadece gezilecek yerlerin ortaya çıkmasıyla alakalı bir durum değil. Bursanın marka kenti kimliğine güç katacak bir çalışma yapılacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık