Osmangazide Yörükler Sempozyumu Başladı

Osmangazi Belediyesi'nin bilim dünyasına ve Türk kültürüne katkı sağlamak amacıyla bu yıl birincisini düzenlediği Uluslararası Orta Asya'dan Anadolu'ya Yörükler Sempozyumu başladı.

Osmangazide Yörükler Sempozyumu Başladı
  • 08 Şubat 2019, Cuma 16:20

Osmangazi Belediyesinin bilim dünyasına ve Türk kültürüne katkı sağlamak amacıyla bu yıl birincisini düzenlediği Uluslararası Orta Asyadan Anadoluya Yörükler Sempozyumu başladı.

Ördekli Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sempozyumun açılışına; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündarın yanı sıra birçok yerli ve yabancı akademisyen katıldı. İki gün sürecek programın açılış konuşmasını yapan Başkan Mustafa Dündar, belediye olarak sosyal ve kültürel faaliyetlere değer verdiklerini belirterek, “Yıl içerisinde düzenlediğimiz çeşitli sempozyumlar ile sahip olduğumuz kültürel zenginliği daha yakından tanıma fırsatı buluyor, bu toplantılarda ortaya çıkan sunumları kitaplaştırarak bilim dünyasına kazandırıyoruz. Bugün de yine tarih ve kültürümüzün bir parçası olan Yörüklerimizin unutulmaya yüz tutan maddi, manevi değerlerini tekrar hatırlayacağız. Osmanlının temelinden bu yana Yörükler bu ülkenin hamurudur. Yörükler, Bursada buluşarak bir felsefe içerisinde 3 kıtaya barış ve huzuru götürmüştür” dedi.

 Sempozyumda Türkiyeden ve Yörüklerin ata yurdu olan Orta Asyadan 31 akademisyenin bildiri sunacağını ifade eden Başkan Dündar, “Toplam sekiz oturum halinde yapılacak sempozyumda Türk dünyasında bayram havasında gerçekleşen göç hazırlıklarını, kültürümüzdeki yerini, tarihini ve göç ile ilgili her konuyu uzmanlarımızdan dinleyeceğiz. Aynı zamanda Osmanlı kültürünü koruyan Yörüklerin zengin folklorlarını ve müziklerini tanıma imkanı bulacağız” diye konuştu. 

Uluslararası Orta Asyadan Anadoluya Yörükler Sempozyumunun konuşmacıları arasında yer alan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan �ahin de, Osmanlının ilk başkenti olan Bursanın kültür ve uygarlık değerleri bakımından zengin bir şehir olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. �ahin, “Osmangazi Belediyemiz, bugüne kadar Osmanlının ilk padişahlarını içine alan bilimsel sempozyumlar düzenledi. Toplantılarda sunulan bildirilerin basımını yaparak, bilim dünyasına hazineler kazandırdı. Bilindiği gibi 1071 Malazgirt zaferinden sonra yaklaşık iki asır, Orta Asyadan Anadoluya kitleler halinde göç eden Türk kabilelerinin önemli bir kısmı Oğuz veya Türkmen adıyla bilinmekteydi. Daha sonra bunların Anadolunun batısında yaşayanları, yaşadıkları hayat tarzından dolayı Yörük adıyla bilinmeye başlandı. Ancak burada Yörük ve Türkmen kavramlarını ayrı ayrı düşünmemek gerekir. Yörüklerin tabiata zarar vermeden icat etmiş oldukları yaşam tarzlarını da sempozyumda ele alacağız. Böyle önemli organizasyonun düzenlenmesini sağlayan Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündara teşekkür ederim” dedi.

Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Özlem Doğuş Varlı ile Ersen Varlının ‘Yörük Müziği dinletisinin ardından oturumlar başladı.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üçler Buldukun yönettiği ilk oturumda Türk tarihinin en eski Yörükleri, konar-göçerlik ve Hunlar konusunda katılımcılara bilgiler verildi. 

DA�-DER Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Kaya ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Konuralp Ercilasunun yönettiği oturumlarda ise Anadoluda göçerlerin yerleşme, barınma ve beslenmeleri üzerine etnografik değerlendirmeler ile Atatürk ve Yörükler konuları ele alındı.

Günün son oturumu ise Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhtar Kutlunun başkanlığında gerçekleşti. Bu oturumun konuşmacılarından Kırgızistan Bilimler Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Amantur Caparov, Kırgız ve Türk konar-göçerlerinin geleneksel hayvancılık kültürüyle ilgili bir sunum yaptı.

Osmangazi Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü 

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık