Daha Güzel Bir Bursa Birlikte Mümkün

Son bir yıl içinde akıllı kavşak uygulamaları ve yol genişletmelerle trafikte hissedilir bir rahatlama sağlayan, Uluabat Gölü ve Marmara Denizi'ni kirlilikten arındıracak dev yatırımları hizmete açan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa'yı 2026'ya taşıyacak şehir tasavvurunu hazırladıklarını, ulaşımdan kırsal...

Daha Güzel Bir Bursa Birlikte Mümkün
  • 01 Ocak 2019, Salı 7:24

Bursa Büyükşehir Belediyesinde Kasım 2017de göreve gelen Başkan Alinur Aktaş, belediyecilik hizmetleri açısından 2018i değerlendirdi, 2019 Bursasına dair ipuçları verdi. Ulaşım acil eylem planı kapsamında küçük dokunuşlarla trafik sorununa lokal çözümler ürettiklerini dile getiren Başkan Aktaş, alt yapı başta olmak üzere bütçe gerçeklikleri doğrultusunda devam eden projeleri de hız kesmeden sürdürdüklerini hatırlattı. Özellikle pik saatlerde trafiğin zaman zaman durma noktasına geldiği kavşaklarda akıllı kavşak uygulaması ve yol genişletmelerle hissedilir bir rahatlama sağladıklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Sene başında 2018 yol yılı olacak dedik ve yıl boyunca ulaşım yatırımlarından asla taviz vermedim. Tüm ilçelerimizde sezon boyunca 210 kilometre sıcak asfalt kaplama ve 350 kilometre de sathi kaplama gerçekleştirdik. Tabii mevcut kavşaklardaki düzenlemelerle trafik sorununu çözmek mümkün değil. Bunun için 2035 yılını hedef alan ulaşım master planı üzerinde titizlikle çalışıyoruz. Katlı yollardan, yeni ulaşım kamulaştırmalarına kadar 2019 yılı bugüne kadar görülmemiş projelerin Bursada uygulandığı bir yıl olacak. Raylı sistemin üniversiteden Görükleye, Emekten Şehir Hastanesine uzatılması ile T2 hattının Kent Meydanında normal sisteme entegre edilmesi 2019daki önceliklerimizden olacak” diye konuştu.

Hedef 2026

Bursa gibi nüfusu 3 milyona yaklaşan, Türkiyenin en büyük ikinci ihracatçısı olan bir kenttin 1-2 yıllık planlamalarla geleceğe taşınmasının mümkün olmadığını ifade eden Başkan Aktaş, bu nedenle Bursanın fethinin 700üncü yılını hedef alan 2026 Şehir Tasavvuru çalışmasını gerçekleştirdiklerini kaydetti. ‘Trafik ve ulaşım, ‘şehir gelenekleri ve kentlilik bilinci, ‘ekonomi ile ‘şehir ve iletişim konularından hareketle şehir tasavvurunu belirlediklerini dile getiren Başkan Aktaş, “Bursayı kendimize göre değil, zihinlerimizi Bursaya göre dönüştürmek zorundayız. Kentsel dönüşümü büyük bir mutabakat ve ortak akılla, kadim Bursayı geleceğe taşıma iradesiyle gerçekleştireceğiz. Şehrimizi, kültür ve sanat üreten kimlikli bir şehir haline getireceğiz. Bursalılar olarak ailemize, komşumuza, sokağımıza, mahallemize ve şehrimize sahip çıkacağız” dedi.

Yüksek teknolojiyle akıllı şehir

Ulaşım başta olmak üzere kentin müşterek problemlerinin çözümünde yüksek teknolojiyi kullanacaklarını ve bu alana yatırım yapacaklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Yerli ve milli teknoloji kullanımı ile teknoloji çöplüğüne dönmeden kaynaklarımızın verimli kullanımı için akıllı uygulamalar geliştirecek, ‘Akıllı Bursayı hep birlikte oluşturacağız. Vatandaşlarımıza günlük hayatlarında zaman, maliyet ve kalite avantajı sağlayacak, onları daha güvenli hale getirecek akıllı şehircilik faaliyetlerini yaşamın her alanına yayacağız. Bursa, zenginliklerinden kazandığını görecek. Biliyoruz ki sanayi, bereketin kapısıdır. Sanayimizi daha da büyüteceğiz ama bunu havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmeden yapacağız” diye konuştu.

Kalite markalarla taçlanacak

Bursanın özellikle tekstil ve otomotivde önemli bir üretim üssü olduğunu, tasarım ve kalitede yakalanan başarının ancak markalaşma ile daha kıymetli hale geleceğini vurgulayan Başkan Aktaş, “Tarımsal üretimimizi dünyaya açacağız. Tarımda yüksek katma değer, ancak sağlıklı gıdayı güvence altına alan sistemler ve markalaşmayla mümkün. Özellikle entegre tarım sanayii kapsamında, tarım makinaları ve yan sanayinin gelişmesi için gereken çalışmaları ısrarla destekleyeceğiz. Tarımsal üretim, tarımsal sanayi ve ticaretin bütün halinde geliştiği bir ekosistemi mümkün kılmak için kolları sıvadık ve gerekenleri bir bir hayata geçireceğiz. Mobilya sektöründeki birikimlerimizi dünya markası olma yolunda kullanacağız. Bu konuda gerekli kurumlarla işbirlikleri yapılarak tasarım ve kalitede sağladığımız başarıyı, markalaşmada da sağlamak önceliğimiz olacak. Bursa bu kadar sanayisi ve akademik birikimiyle, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi de üretmek zorunda. Bursanın mevcut potansiyeli, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi üretmesi için gerekli şartları oluşturacak güçtedir. Bu şehir mevcut yetişmiş münevverleri, kanaat önderleri, iş insanları, akademisyenleri, sanatçıları, esnafı, ev hanımları ve öğrencilerinin ortak aklı ile teknolojinin hızından ve otomasyonundan da istifade edecek” dedi.

Dikkatleri Bursaya çekeceğiz

Bursanın turizm pastasından da arzu ettiği payı alacağını dile getiren Başkan Aktaş, “Turizmde çok bekledik. Artık dağınık çabalarla değil, organize bir turizm çalışmasıyla, Bursayı sadece Türkiyenin değil, dünyanın dikkatine sunmak zorundayız. Zengin ve köklü Bursa mutfağını dünyaya açmak için yapılacak bütün çalışmalara tam destek vereceğiz. Doğa, deniz, tarih, kültür, sağlık, termal, tarım, inanç turizmini bir potada eritebilen bir şehir olacağız. İş dünyasının kongrelerini, fuarlarını tertip etmek için yıllar öncesinden yer ayırmak zorunda kalacakları bir Bursa olmak, asla hayal değil. Sokakları güvenli, ticareti güvenilir Bursayı gerçek kılacağız. Ticaretine hile katanların zaten Bursada yeri yok. Bu konuda bütün Bursalılar olarak gerekeni yapacağız. 700 yıllık çarşı-esnaf geleneğinin kendi mekânlarında geliştiği bir Bursa için pek çok çalışma yapıldı. Bu çalışmaları devam ettireceğiz. 2026 yılına dek Bursayı hak ettiği yere ulaştırmak ve gerçek manada turizm pastasından payını alması hedefiyle çalışacak olan 2026 Ajansı kuracağız ve turizm alanındaki çalışmaları tek merkezden yürüteceğiz” diye konuştu.


(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v3.0; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, script, facebook-jssdk));

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık