Cumhurbaşkanı Erdoğan Dadaşlarla Buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Fırat’ın doğusundaki DEAŞ’lı, PKK-YPG’li tüm teröristleri temizleme kararlılığımızı Erzurum’dan bir kez daha ifade ediyorum. Sabrımız sınırsız değildir, bize verilen sözlerin yerine gelmesini sonsuza kadar bekleyecek değiliz. Sınırlarımızın dibinde teröristleri ülkemizden korumaya değil, ülkemizi teröristlerden korumaya yönelik bir güvenli bölge ve tampon bölge tesisi sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dadaşlarla Buluştu
  • 28 Ocak 2019, Pazartesi 7:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmada, “Fıratın doğusundaki DEAŞlı, PKK-YPGli tüm teröristleri temizleme kararlılığımızı Erzurumdan bir kez daha ifade ediyorum. Sabrımız sınırsız değildir, bize verilen sözlerin yerine gelmesini sonsuza kadar bekleyecek değiliz. Sınırlarımızın dibinde teröristleri ülkemizden korumaya değil, ülkemizi teröristlerden korumaya yönelik bir güvenli bölge ve tampon bölge tesisi sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yakutiye Buz Hokeyi Salonunda, AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Programında partililere ve vatandaşlara hitap etti. Erzurumun Türkiyenin istikbaline, istiklaline giden yolun kilit taşlarından biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurumun ve Erzurumluların 15 Temmuzda da darbecilere dünyayı dar ettiğini anlattı.

 

“DÜNYANIN NERESİNDE BİR DARBE VARSA KARŞISINDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuzda vatandaşları meydanlara çağırdığını hatırlatarak, “Biz hep darbelere karşı durduk, hiçbir zaman darbecilerle yan yana olmadık ve bundan sonra da olmayacağız. Dünyanın neresinde bir darbe varsa, darbeci varsa, biz onların karşısındayız. İşte Mısırda Mursiye darbe yaptılar, biz karşısında durduk, o günden bugüne darbeyi yapanlarla bir kere olsun görüşmedim. Şimdi Venezuelada böyle bir girişim var, yine karşısındayız. Nerede olursa olsun darbecilerle yan yana olmayacağız” dedi. Erzurumun AK Partinin en güçlü hayat damarlarından birisi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurumun bu seçimlerde de tercihini hizmet siyasetinden, gönül belediyeciliğinden yana kullanacağına inandığını dile getirdi. Türkiyede siyasetin ölçüsünü hizmet hâline getiren partinin AK Parti olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarda bulundukları 16 yılda 81 vilayetin her birine götürülen hizmetlerin Cumhuriyet tarihinde yapılan hizmetlerin tamamından 10 kat daha fazla olduğunu söyledi.

 

“ERZURUMA SON 16 YILDA 23,5 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPILDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzuruma son 16 yılda 23,5 milyar lira yatırım yapıldığını vurgulayarak, şehre 3 bin 418 adet yeni derslik, Atatürk Üniversitesi bünyesinde açık öğretim fakültesi, Erzurum Teknik Üniversitesi ve yükseköğrenim öğrencileri için 13 bin 776 yatak kapasiteli yurt binaları kazandırdıklarını anlattı. Erzurum, Aşkale ve Oltuda toplamda bin 250 kişilik yükseköğrenim yurtlarının da hizmete açılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi himayesinde Türkiye genelinde düzenlenecek bölgesel kariyer fuarlarından Doğu Anadolu Kariyer Fuarının da 15 bölge üniversitesiyle birlikte Mart ayında Erzurumda gerçekleştirileceğini bildirdi. Erzurumu spor tesisleriyle donattıklarını, 10 bin kişilik kapalı spor salonunu da yatırım programına aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aziziye, Aşkale, Oltu ve Uzunderede gençlik merkezleri inşa ettiklerini, 24ü hastane olmak üzere toplam 92 adet sağlık tesisini Erzuruma kazandırdıklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin 200 yataklı Erzurum Şehir Hastanesini de şehre kazandıracakları müjdesini vererek, 10 sağlık tesisinin yapımının da devam ettiğini bildirdi.

 

“ASIL HESABI SANDIĞA BIRAKIN”

Erzurumdaki ihtiyaç sahibi vatandaşlara toplam 3 milyar lira kaynak aktardıkları bilgisini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla 10 bin konut projesini hak sahiplerine teslim ettiklerini, şimdi de emekli ve gaziler için 5 bin toplu konutun Erzurumda inşa edileceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaştırma, altyapı, sulama ve tarım alanında şehre yapılan yatırımları anlatarak, “Şimdi seçim döneminde birileri gelecek size; sürekli Erzuruma hizmet getirilmediğini, Erzurumun ihmal edildiğini söyleyecek. Siz onlara ne diyeceksiniz? Söyleyeyim ben size, Erzurumun diliyle söyleyeyim mi: ‘Öyle diyisen de gardaş, ya öyle değilse. Gerçi siz ne derseniz deyin, onlar yine yalanla, iftirayla, çarpıtmayla bildiklerini okuyacaklar. Onun için de asıl hesabı sandığa bırakın, sandığa” diye konuştu.

Erzurumun son 1,5 asırda iki defa işgal zulmüne maruz kaldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu şehir özgürlüğün kıymetini iyi bilir. Bir asır önce bizi bu topraklara gömeceklerini sananlara Çanakkaleyle, Kutül Amareyle, İstiklal Harbiyle derslerini verdik. Pılılarını pırtılarını toplayıp gittiler, ama gözleri arkalarında kaldı. Vatanımızın ve milletimizin üzerindeki hesapları bitmedi. Asla bizi bölemeyecekler, asla vatanımızı parçalayamayacaklar. Bu yola tevessül edenler de mezara gömülecekler” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir Türkiyeyi kuşatma girişimlerinin gayesinin aynı olduğuna dikkati çekerek, Suriyede, Irakta, Kıbrısta, Doğu Akdenizde, Egede, Balkanlarda ve Kafkaslarda olup bitenlerin gerisinde hep bir Türkiye hesabı bulunduğunu, Türkiyenin önüne engel çıkartanların aslında hep Türkiye ve Türk milletiyle hesaplaşma gayretinde olduklarını ifade etti.

 

“BÖLGEMİZDE YAŞANAN HER HADİSENİN İNSANİ VE SİYASİ YÜKÜNÜ BİZ ÇEKİYORUZ”

Türk milletinin bilimsel birer disiplin olarak tarihe, sosyolojiye, antropolojiye, coğrafyaya yeterli önemi vermediğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi tarihimizle ve kültürümüzle ilgili ülkemizde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ciddi çalışma varken, Batıda sadece belli bir dönemimiz hakkında yüzlerce, binlerce çalışmaya rastlıyoruz. Ecdat bize gerçekten çok değerli tarihî ve kültürel miras bırakmış, ama biz bunları yeterince değerlendiremiyoruz” açıklamasında bulundu. Türkiyenin bölgesinde yaşanan hadiselere karşı Hakka ve hukuka bağlı şekilde davranmasının birilerinin iştahını kabarttığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Binlerce kilometre öteden gelip burnumuzun dibinde silah çatanlar, bize sınır-sınırdaş olan kardeşlerimizin hakkını, hukukunu, huzurunu, geleceğini koruma çabalarımıza engel olmak için kırk takla atıyorlar. Bizi birilerinin davet etmesine gerek yok, biz 1998de Adana Mutabakatıyla zaten bunu imza altına aldık ve bu imza Türkiyenin herhangi bir olumsuz gelişmede o topraklara girmesinin önünü açıyor ve bölücü terör örgütünün mensuplarını da bize teslimi gerektiriyor. Ve şu anda bu Adana Mutabakatı, ki baba Esed döneminde atılmış imzalardır ve onunla beraber bu yolculuk devam ediyor ve bundan sonra daha kararlı devam edecek. Bölgemizde yaşanan her hadisenin insani ve siyasi yükünü biz çekiyoruz, buna karşılık sahayı başka birileri işgal ediyor, sorunun çözüm için kurulan masayı başka birileri dolduruyor; artık bu çarpıklığa rıza göstermeyeceğiz.”

 

“SABRIMIZ SINIRSIZ DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile İdlibde varılan mutabakatla Türkiye sınırında yeni bir insani krizin yaşanmasına engel olduklarına işaret ederek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile gerçekleştirdikleri üçlü zirvelerle süreci yürüttüklerini aksi takdirde bölgede yeni katliamların yaşanabileceğini kaydetti. “Münbiçi teröristlerden temizleyeceğiz” diyenlerden sözlerini yerine getirmesini beklediklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fıratın doğusundaki DEAŞlı, PKK-YPGli tüm teröristleri temizleme kararlılığımızı işte buradan, Erzurumdan bir kez daha ifade ediyorum. Sabrımız sınırsız değildir, bize verilen sözlerin yerine gelmesini sonsuza kadar bekleyecek de değiliz. Sınırlarımızın dibinde teröristleri ülkemizden korumaya değil, ülkemizi teröristlerden korumaya yönelik bir güvenli bölge ve tampon bölge tesisi sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz. Bu güvenli veya tampon bölgeyi kesinlikle aksi takdirde biz oluşturacağız. Müttefiklerimizden tek beklentimiz, Türkiyenin bu çabasına lojistik destek vermesidir” değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye halkını teröristlerden ve rejimin zulmünden korumak üzere kurulan uluslararası koalisyonun bölgede güvenliğini sağlamasının mümkün olmadığına işaret ederek, yıllardır Türkiyeye karşı teröristlerin safında olanlara böyle bir fırsatı vermeyeceklerini, bölge halkının can ve mal emniyetine, haklarına, kültürüne, değerlerine saygı duymayan hiç kimseyle böyle bir yola girilemeyeceğini söyledi. Suriye sınırlarımızda tesis edilecek bu bölgenin gerçek anlamda güvenliğini ve işlerliğini sağlayabilecek tek gücün Türkiye olduğunu yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu meselenin çözümüne katkı sağlayacak sahadaki fiili kontrolün de bizde olması gerekiyor. Türkiye olarak bunun dışındaki tüm çözüm tekliflerine kapalı olduğumuzu şimdiden beyan ediyoruz. Eğer bu onurlu duruşun bir bedeli olacaksa, onu da ödemeye hazırız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan Türkiyenin güvenliğiyle ilgili konuları yakından takip ettiklerini diğer yandan seçimlere hazırlandıklarını belirterek, AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Sekmen ve 18 ilçenin AK Parti belediye başkan adayları ile Cumhur İttifakı kapsamında İspir ve Uzunderede desteklenecek MHP adayını açıkladı.

 

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık