Büyükşehirde Yeni Yılın İlk Meclisi Yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı meclis toplantısı yapıldı. Denetim komisyonu üyelerinin seçildiği mecliste, Muratpaşa Meclisi’nden gelen Konserve Koyu ile ilgili imar planı değişikliği reddedildi.

Büyükşehirde Yeni Yılın İlk Meclisi Yapıldı
  • 08 Ocak 2019, Salı 8:08

Antalya Büyükşehir Belediyesinin Ocak ayı meclis toplantısı yapıldı. Denetim komisyonu üyelerinin seçildiği mecliste, Muratpaşa Meclisinden gelen Konserve Koyu ile ilgili imar planı değişikliği reddedildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. 124 maddesini görüşmek üzere toplanan mecliste Denetim Komisyonu üyeleri belirlendi. AK Partiden Mesut Kocagöz, Mustafa Eroğlu, Halit Çilingir, CHPden Mustafa Reşat Oktay, MHPden Ali Baki Sarıca Denetim Komisyonu üyeleri seçildi.  Denetim Komisyonu üyeleri, Antalya Büyükşehir Belediyesinin 2018 mali yılı gelir giderleriyle, bunlara ilişkin hesap kayıt işlemlerinin denetim görevini yapacak. 
Kırcami teşekkürü
AK Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, gündem dışı konuşmalar kısmında Kırcami sorunun tarih olmasında büyük gayreti ve emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türele ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Bayraktar, başarılı hizmetleriyle Kent ve Başkan Dergisi tarafından Yılın Belediye Başkanı seçilen Başkan Türeli kutladı. 
Türeli destekleyeceğiz
MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli de, yerel seçimlerde Antalyada Yenikapı ruhu ile vücut bulan Cumhur İttifakının adayı Menderes Türeli destekleyeceklerini belirterek, “Bugüne kadar görevini layığı ile yerine getirdiğine şahidiz” dedi.  Senirli, Antalyanın yıllardır süre gelen iki önemli sorunu; Kırcami  ve Çalkaya imar sorunlarının çözülmesindeki emekleri için Başkan Türeli, merkezi hükümeti ve meclis üyelerini tebrik etti.  
CHPnin demokrasi ayıbına Türel müdahale etti
Başkan Türel Mecliste CHPnin demokrasi ayıbına karşı çıktı. CHP Grup Sözcüsü Mustafa Reşat Oktayın “1 Nisanda sizi oturduğunuz koltuktan kaldıracağız, Muhittin Böceki o koltuğa oturtacağız” sözlerine Başkan Türel, müdahale etti. Türel, “Ben bizi bu koltuklara millet oturtuyor diye biliyordum. Bir yaşımıza daha girdik! Bizi bu koltuklara Allahın izniyle millet oturtuyor. Milleti dikkate almadığınızı da hatırlatayım” diyerek, demokrasi dersi verdi.
Konyaaltı tartışması
Mecliste denetim komisyonu tartışması da yaşandı. AK Parti Meclis Üyesi Ruhi Beşiktaş, CHPli Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcekin, Konyaaltı Belediye Meclisinde temayülen AK Partiden olması gereken denetim komisyonu üyeliğine, AK Partinin aday göstermesine izin vermeyip, daha az üyesi olan MHPden üye göstermesine tepki gösterdi. Konuyu yargıya taşıdıklarını anlatan Beşiktaş, “AK Partinin üyesi denetim komisyonuna girerse neyi açığa çıkaracağından korktunuz? Kanunlardan yasadan demokrasiden bahsediyorsunuz. Bunu kendi belediyenizde uygulamadıktan sonra size nasıl güveneceğiz” dedi. 
CHPnin Konserve Koyu çelişkisi
Mecliste Muratpaşa Belediye Meclisinin Konserve Koyuna yönelik imar planına esas jeolojik-jeoteknik etüt raporunda belirlenen sınırların plana işlenmesi ve plan notu eklenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile ilgili gündem maddesi de görüşüldü. CHPli Muratpaşa Belediyesinde kabul edilerek Büyükşehir Meclisine gelen maddede CHPli Büyükşehir Meclis üyelerinin oylamada çekimser kalması üzerine, AK Parti grubu da çekimser oy kullanma kararı aldı. 34. Maddede komisyon raporu, 1 evet, 4 hayır ve 39 çekimser oy ile kabul edilmedi.  CHPli meclis üyesi Reşat Oktay, konuya son derece duyarlı davranan meclise teşekkür etti.

Siyasi nezaket gereği
Konserve Koyu ile ilgili maddenin geçen meclis toplantısında da görüşüldüğünü ve CHPli Meclis üyelerinin evet dememesi üzerine ilgili daire başkanlığına geri gönderildiğini hatırlatan Başkan Türel, şöyle konuştu: “Bize sürpriz bir yaklaşımdı. Çünkü bununla ilgili Muratpaşa Belediyesi kendi meclisinden bunu olumlu olarak geçirmiş ve bize göndermiş.  Aslında komisyonumuzun da teknik olarak incelemesi neticesinde bu konu bir karara bağlanmıştı. Ancak CHPli Muratpaşa Belediyesinin talebi olan bu konuya Büyükşehirdeki CHP grubunun evet dememesi bizi bir sürprizle karşı karşıya bırakmıştı. Bunun üzerine İmar Şehircilik Daire Başkanlığına konuyu göndermiştik. CHP Grubunun Muratpaşa Belediyesinin müspet olarak yani olumlu olarak karara bağladığı bir konuda çekimser kalması üzerine biz de siyasi nezaket gereği, CHP arkadaşlarımızın kararına uygun bir adım atmayı uygun gördük. Sizin çekimser oy vereceğini öğrenmemizle birlikte biz de AK Parti grubu olarak böyle bir karar oluşturduk.”

Mecliste Finikenin Yalnız mahallesinde mermer ocağı planlamasıyla ilgili madde AK Parti Grubunun hayır demesiyle oy çokluğuyla reddedildi. 


HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık