Bozbey : “Bursa Kirli Hava Soluyor”

Nilüfer Belediyesi’nin hava kirliliği ölçümleri, Nilüfer’de genel olarak bir alarm durumu yaşanmadığını ortaya koydu.

Bozbey :  “Bursa Kirli Hava Soluyor”
  • 01 Mart 2019, Cuma 7:57
Nilüfer Belediyesinin hava kirliliği ölçümleri, Nilüferde genel olarak bir alarm durumu yaşanmadığını ortaya koydu.

Hava kirleticilerinin ölçüm sonuçlarının, Nilüfer dışındaki istasyonlarda güvenilir olmadığını vurgulayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bursa kirli hava soluyor, acilen kent genelinde ölçümler doğru şekilde yapılmalı” dedi. Nilüfer Belediyesinin BEBKA destekli projesi kapsamında Nilüferdeki klasik hava kirleticileri 2015 yılından beri düzenli olarak takip ediliyor. Elde edilen veriler, internet sitemizde haftalık olarak kamuoyuyla paylaşılıyor. Klasik Hava Kirletici Ölçümlerinde ulusal ve AB üye ülkeleri sınır değeri baz alınıyor. Nilüfer Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve danışmanlığını Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yücel Taşdemirin üstlendiği proje kapsamında havadaki 10 mikron boyutundaki partikül madde, 2,5 mikron boyutundaki partikül madde, kükürt dioksit, azot oksitler, ozon ve karbon monoksit değerleri ölçülüyor.

 

Nilüfer Belediyesinin elde ettiği verilere göre ulusal ve uluslar arası yönetmeliklerde yer alan sınır değerlerin karşılaştırması sonucunda açıklanan raporda, 1 saatlik, 8 saatlik ve 24 saatlik periyotlarda elde edilen veriler yer alıyor. Raporda “10 mikron boyutundaki partikül madde (toz) 2018 yılında ülkemiz için verilen 24 saatlik sınır değerini toplamda 58 kere, AB üye ülkeleri sınır değerini ise toplamda 99 kere aşmıştır. 2018 yılında hesaplanan 1 saatlik ortalama kükürt dioksit konsantrasyon değeri ile 24 saatlik ortalama kükürt dioksit konsantrasyon değeri ülkemizde ve AB üye ülkelerde uygulanan sınır değerlerin altında kaldığımızı göstermektedir. Kış aylarında bazı günler ise sınır değer aşılmıştır” ifadeleri yer alıyor. 2018 yılında saatlik azot oksitler değerlerinin üst sınır değerlerini aşmadığı belirtilen rapora göre, ozon için 8 saatlik konsantrasyon değerleri ve karbon monoksit değerlerinin ülkemizde ve AB ülkelerinde uygulanan sınır değerlerin altında kaldığı, ancak özellikle yaz aylarında bazı periyotlarda ozon sınır değerinin ihlal edildiği ortaya konuluyor. Raporda, “Genel olarak Nilüfer ilçesinde hesaplanan kirletici parametreleri arasında sadece günlük 10 mikron boyutundaki partikül madde (toz) konsantrasyonlarında sınır değerlerin aşıldığı, diğer tüm kirletici parametrelerin ise limit değerlerinin altında olduğu belirlenmiştir deniliyor.

 

“HAVAYI KİRLETEN UNSURLAR AZALTILMALI”

 

Klasik Hava Kirletici Ölçümlerinin 2018 yılı raporuyla ilgili değerlendirme yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bu ölçümlerin Bursanın tamamında doğru şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekti. Bozbey, hava kirleticilerinin ölçüm sonuçlarının Nilüfer dışındaki istasyonlarda güvenilir olmadığını vurgulayarak bu konuda acilen önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.

 

Bursanın kirli hava soluduğunu söyleyen Bozbey, Bu kentin batısından doğusuna doğru gidildiğinde kirli hava artış gösteriyor. İnsanlara yazık. Bursada bunları araştıralım dediğimizde istatistik bilgisi vermiyorlar. Ancak araştırmalarımıza göre solunum hastalıklarında artış yaşanıyor. Bunu bilim insanları söylüyor. Halen daha bazı bölgelerde doğalgaz yok, kömür yakılıyor, kömür destekleri de devam ediyor. Bunun bir an önce önüne geçilmesi gerekiyor. Doğalgaz bulunmayan mahallelere mutlaka doğalgazı götürerek havayı kirleten unsurların azaltılmasını sağlamalıyız dedi.

 

Hava kirliliğinin sağlık sorunlarının yanı sıra turizmi de etkilediğini kaydeden Bozbey, Bu havayı herkes soluyor. Bu şartlar altında buraya turisti nasıl getireceksiniz? Turist, havası ve çevresi temiz olan yere gider. Bursanın inanılmaz turizm değerleri var ve her biri ayrı bir değer. Ancak bu değerleri tanıtmak için Bursanın havasının da temiz olması gerekiyor diye konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık