Başkan Türelden Konyaaltı Ve Boğaçayı Açıklaması

39 gündem maddesinin karara bağlandığı Meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Türel, Boğaçayı’ndaki Yat Limanı Projesinin İnşaat Mühendisleri Odası ile yapılan istişareler neticesinde Büyük Limanın mendireğinin oraya taşındığını söyledi.

Başkan Türelden Konyaaltı Ve Boğaçayı Açıklaması
  • 11 Ocak 2019, Cuma 11:30

“Seçim öncesi itibarsızlaştırma çalışmaları başladı”

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinin Ocak ayı devam toplantısı Başkan Menderes Türel başkanlığında yapıldı. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde itibarsızlaştırma çalışmalarının başladığını söyledi. Türel, geçmişte Konyaaaltı Sahil Projesine yönelik de itibarsızlaştırma çalışmaları yapıldığını hatırlatarak “Şu anda Cumhuriyet Halk Partisinin Konyaaltı Belediye Başkan Adayı il başkanlığı döneminde sizin teşekkür ettiğiniz Boğaçayı projesi için “Ayranı yok içemeye projesi” diye basın toplantısı yaptı. Şimdi de Konyaaltına aday oldu” dedi. 

39 gündem maddesinin karara bağlandığı Meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Türel, Boğaçayındaki Yat Limanı Projesinin İnşaat Mühendisleri Odası ile yapılan istişareler neticesinde Büyük Limanın mendireğinin oraya taşındığını söyledi. Bu sayede orada kamu kurumlarına ait olan ve halka kapalı olan bir alanın da halka açılacağını vurgulayan Başkan Türel, “Halkçılığın en güzel örneklerini biz veriyoruz” dedi. 
“Kimsenin gözünün yaşına bakmıyoruz”
CHPli Meclis üyesi Recep Tokgözün sorusu üzerine Konyaaltı Sahili ile ilgili kurulan denetim komisyonunun raporu hakkında açıklamalarda da bulunan Başkan Türel, sahille ilgili yönetim planının Büyükşehir Meclisinden geçtiğini hatırlatarak, yapılan incelemeler sonrası plan dışında hareket eden işletmelere kapatma cezasına varan çok ciddi cezalar verildiğini söyledi. Yönetim planına uymayan işletmelere taviz verilmediğinin altını çizen Başkan Türel, “2014 senesinden önce burası Konyaaltı Belediyesinin sorumluluğunda iken 6 metrekarelik büfelerin maalesef müzikli gazinolara dönüştüğünü biliyoruz. Biz bu acı gerçekleri yaşadığımız için bundan ders alarak burada bu yönetim planın uygulanması ve meclisten geçirilmesi hususunu da çok ciddi şekilde önemsedik. Buna göre de gereken cezai işlemleri kimsenin gözünün yaşına bakmadan uyguluyoruz” dedi. 
“Katılımcı yönetimin en güzel örneği”
Başkan Türel, Boğaçayı Projesinde yer alan Yat Limanı Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulundu. 2014te ilk düzenlenen projede içeride bir küçük marina ve hemen dere ağzında da bir büyük marina planlandığını hatırlatan Başkan Türel, o dönem özellikle İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yapılan eleştirileri dikkate aldıklarını ve projenin yerinin değiştirildiğini belirtti. Başkan Türel, “Biz katılımcı yönetim dediğimizin en güzel örneğini uyguluyoruz. Bunun en güzel teyidi de budur” dedi. 
“İtibarsızlaştırma çalışması yapılıyor
İnşaat Mühendisleri Odasının önerisini uygulamalarına rağmen o dönemki oda başkanı Cem Oğuzun gazetelerde açıklamaya yapmaya devam ettiğini belirten Başkan Türel, “Cem Beyin taşınsın dediği yere biz yat limanı yapıyorken şimdi çıkıyor bu yapılmasın diyor. Kendi önerisine şimdi karşı çıkıyor. Onların önerisine uygun bir şekilde adım attık. Şimdi ne oluyor, ne değişiyor? Dün bunları söyleyenler bugün başka şeyler söylüyorlar. Vardır herhâlde bir amaçları. Herhâlde seçim geldi yine itibarsızlaştırma operasyonu yapılıyor diye düşünmüyor da değilim. Yaptığımız her işe çünkü bir itibarsızlaştırma operasyonu Antalyada alıştığımız bir hadise oldu ama zaman hep bizi haklı çıkarttı” ifadelerini kullandı. 
Semih Esenin eleştirilerini hatırlattı 
Geçmişte Konyaaaltı Sahil Projesine yönelik de itibarsızlaştırma çalışmaları yapıldığını da hatırlatan Başkan Türel şunları söyledi: “Şu anda Cumhuriyet Halk Partisinin Konyaaltı Belediye Başkan Adayı, il başkanlığı döneminde sizin teşekkür ettiğiniz bu Boğaçayı Projesi için “Ayranı yok içemeye projesi” diye basın toplantısı yaptı. Şimdi de Konyaaltına Allah büyük aday oldu. Nereden nereye. Bu güzelliklere karşı çıktı il başkanıyken. Siz de hatırlıyorsunuz orada bir sürü nümayişler yaptı Sayın Esen. Konyaaltı Sahil Projesi için de yaptı, Boğaçayı için de yaptı ama kadere bak şimdi kendisi Konyaaltı Belediye Başkan adayı oldu.” 
Halkın kullanamadığı yerler halka açılıyor
İnşaat Mühendisleri Odasının önerisi ile belirlenen büyük limanın mendireği yanındaki alanın karayolları, ulaştırma ve orman bölge müdürlüklerine ait olduğunu ve tel örgülerle halkın kullanımına kapalı olduğunu vurgulayan Başkan Türel, “Biz halkın kullanamadığı yeri, halka açık marina ve yaşam alanı haline dönüştürüyoruz. Biz hep halk için yapıyoruz. Hani bizim adımıza halk yok diye zaman zaman halkçılık meselesi tartışılıyor. Antalyada halkçılığın en güzel örneklerini biz veriyoruz” diye konuştu.
Boğaçayında hiçbir ticari ünite yok
Boğaçayı Projesinin içerisinde hiçbir ticari ünite olmayan halka açık bir proje olduğunun altını çizen Başkan Türel, “Boğaçayına rant projesi dediniz. Projenin içinde bir tane bile büfe yok. Biz hep halkımızın yararına adım atarız. Bizim yaptığımız halkçılık, halka hizmet” dedi.  
Taşkın önleme çalışmaları bölgeyi felaketten kurtardı
Boğaçayında önemli bir taşkın önleme çalışması yapıldığını, üstte görülen peyzajın altında önemli bir alt yapı çalışması olduğunu anlatan Başkan Türel, yapılan çalışmaların ne kadar yerinde olduğunun yaşanan son yağışta ortaya çıktığını hatırlattı. Türel, “Türkiyenin son yüzyıldaki en yüksek yağışı 1992 senesinde Marmarise yağmış. Metrekareye 420 kilogram. Bundan bir ay önce bunun rekorunu biz Antalya olarak kırdık. Metrekareye 480 kilogram yağmış. Boğa çayındaki köprünün 2003 senesinde selle denize yıkıldığı taşkın debisi 1700 metreküptü. Biz şu anda 2900 metreküp debisi olan bir sel geldiğinde o bölgeyi felaketten kurtardık. Eğer biz bunu son yağışlarda bitirmemiş olsaydık belki o köprüler yine yıkılacaktı” şeklinde konuştu. 
Başkan Türel, Boğaçayında yapılan çalışmalar neticesinde 4.5 metre yeraltındaki su kaynağının su yüzüne çıkmasıyla denizi içeri almaya yönelik çalışmalara da gerek kalmadığının altını çizdi.  HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık